banner15

Yahudi Cemaatleri ihtilafa düştüler

Avrupa'daki yahudi cemaatlerinin İsrail'in Filistin'deki politikaları sebebiyle ikiye bölündüğü bildirildi.

Yahudi Cemaatleri ihtilafa düştüler

Harold Pinter ve Eric Hobsbawm'ın da aralarında bulunduğu Yahudiler, İngiltere'deki Yahudilerin sözcüsü konumundaki kuruluştan ayrılarak yeni bir oluşum kurdu.

Deklarasyonda, "İngiltere ya da diğer ülkelerdeki Yahudiler adına konuştuğunu iddia eden kurumlar ısrarla işgale uğramış bir halkın insan haklarını ihlal eden işgal politikalarını destekliyor" ifadeleri yer aldı.

İngiltere'deki Yahudi kuruluşlarının İsrail yanlısı görüntüsünü dengelemek için İngiliz Yahudileri yeni bir örgütlenme oluşturdu.

İsmi dün duyurulan Yahudilerin Bağımsız Sesi (IJV) adlı örgütün kurucuları arasında Nobel ödüllü Harold Pinter gibi aydınlar ve Eric Hobsbawm gibi tarihçiler de yer alıyor.

Grubun "Britanya Yahudileri Yönetim Kurulu" gibi oluşumların İsrail politikalarına sunduğu sorgusuz desteği dengelemek için oluşturulduğu ve solcu Yahudilerin ağırlıklı olduğu belirtiliyor.

100'den fazla imza

Yahudi toplumu içinde İsrail politikalarına yaklaşımdaki farklılıklar nedeniyle bir süredir derinleşen bir tartışma sürüyor.

Independent'ın haberine göre, grubun kuruluş deklarasyonunu 100'ün üzerinde tanınmış İngiliz Yahudisi imzaladı. Deklarasyonda, "İngiltere ya da diğer ülkelerdeki Yahudiler adına konuştuğunu iddia eden kurumlar ısrarla işgale uğramış bir halkın insan haklarını ihlal eden işgal politikalarını destekliyor" ifadeleri yer aldı.

İmzacılar arasında ayrıca film yönetmeni Mike Leigh , insan hakları avukatı Geoffrey Bindman , moda tasarımcısı Nicole Farhi ve Stephen Fry ile Zoe Wanamaker gibi aktörler bulunuyor.

Profesör Eric Hobsbawm'ın Independent'a "Yahudi olmayanlar için, Yahudi cemaati içinde 'İyi Yahudi, İsrail'i destekleyen Yahudidir' konusundaki açık uzlaşmayı kabul etmeyen Yahudilerin de bulunduğunu öğrenmek önemlidir" dediği kaydedildi.

Grubun bir sözcüsü, farklı politik tutumu olan Yahudiler için "sadakatsizlikle suçlanmaksızın" görüşlerini ifade etme olanağı yaratmayı ümit ettiklerini söyledi.

IJV'nin, kendisini Britanya Yahudileri Yönetim Kurulu'nun yerine geçecek bir oluşum olarak görmediği belirtilse de yapılan açıklamada, bu oluşumun inkârına dönük açık ifadeler yer aldı.

İhanet tartışması

1760'ta kurulan yönetim kurulu uzun yıllardır İngiltere Yahudilerinin sözcülüğünü yaptı. Belirgin bir biçimde İsrail'e verdiği destekle öne çıkan oluşum, çok sayıda Yahudinin İsrail politikalarına yönelik eleştirilerini içermiyor. IJV deklarasyonunu imzalayan psikolog Susie Orbach, "Bir Yahudi olarak Filistinlileri hedef alan adaletsizliklere karşı çıkmayı özel bir görev gibi görüyorum. İsrail hükümeti benim görüşlerimi ifade etmiyor" diyor.

Geçen yıl Lübnan ve Gazze'ye yönelik bombardıman sürerken yönetim kurulu İsrail'i destekleyen bir gösteri düzenlemişti.

Observer gazetesi de Amerikan Yahudi Komitesi'nin (AJC) ocak ayında yayımladığı ve "Siyonizm ve İsrail'i eleştiren Yahudilere karşı koyma" çağrısı yapan makaleyle Yahudi toplumunda İsrail'i eleştiren solcu aydınlar ve gruplar ile bunu "ihanet" olarak değerlendiren Siyonist çevreler arasındaki gerilimin ortaya çıktığını yazmıştı.

(Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35