banner15

Yahudi delege El Fetih Konseyi'nde

El Fetih'in 6. kongresinde, merkez komitenin ardından Devrim Konseyi seçimlerinde sayım tamamlandı.

Yahudi delege El Fetih Konseyi'nde


Devrim Konseyi'nin seçimle gelen 81 üyesinin 11'i kadınlardan oluşurken, El Fetihli Yahudi delege de konsey üyeliğine seçildi.

El Fetih Sözcüsü Fevzi Salame'nin, Devrim Konseyi seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamaya göre, seçimle gelen üyelerin çoğu, El Fetih'in genç kuşak isimlerinden oluşuyor.

Seçilen üyeler arasında, kendisi de merkez komite üyeliğini kazanan, İsrail cezaevindeki El Fetihli liderlerden, 5 kez ömür boyu hapis cezasına mahkum Mervan Barguti'nin eşi Fadwa Barguti de bulunuyor.

Gazzeli delegelerden 20'sinin de konsey üyeliğine seçildiği belirtiliyor.

YAHUDİ DELEGE DE DEVRİM KONSEYİNDE

El Fetih'in Yahudi delegesi Dr. Uri Davis de Devrim Konseyi'ne seçildi. Dr. Davis, böylece konseyin ilk Yahudi üyesi unvanını aldı.

1980'li yıllarda, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün önde gelen liderlerinden ve kurucularından biri olan Halil El Vezir (Ebu Cihad) aracılığıyla El Fetih'e giren, o günden bu yana da üyesi olan Davis, daha önce de Filistin Parlamentosu'nda dışarıdan gözlemci olarak görev yapıyordu.

Konseyin seçimle gelen 81 üyesi dışında, diğer kimi üyeleri de askerler ve İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutuklular arasından belirlenecek adaylar arasından atanacak.

-MERKEZ KOMİTE SEÇİMLERİYLE İLGİLİ İDDİALAR-

Öte yandan, merkez komite seçim sonuçlarının resmen duyurulmasına karşın, seçimlere hile karıştırıldığı yolundaki iddialar bitmedi.

İddialar, yapılan ikinci sayım sonunda, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın danışmanı Tayyib Abdülrahim'in komite üyeliğine seçilmesiyle yoğunluk kazanmıştı.

Merkez komite seçimini yitiren eski başbakanlardan Ahmed Kurey, Londra'da yayımlanan ''El Kuds El Arabi'' gazetesine yaptığı açıklamada, seçimlerle ilgili birçok soru işaretleri bulunduğunu, hem seçimlerin yapılması hem de oyların sayımında usulsüzlükler olduğunu savunmuştu. Kurey, oy sayımı sırasında kimi isimlerin listeden çıkarıldığını, kimi isimlerin de eklendiğini ileri sürmüştü.

Kurey, İran'da cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşandığı belirtilen usulsüzlüklerin, El Fetih Merkez Komite seçimleri sırasındakilerle karşılaştırıldığında, İran'dakilerin bir hiç olduğu iddiasını da dile getirmişti.

Kurey'in, hem Filistin Devlet Başkanı, hem de seçim komisyonu başkanına seçimlerdeki usulsüzlüklerle ilgili bir mektup yolladığı da verilen bilgiler arasında.

Filistin Devlet Başkanı Abbas ise Kurey'in iddialarını düzenlediği basın toplantısında yalanlamış, Kurey'in düşündüklerini söylemeye hakkı bulunduğunu, ne düşünüyorsa onu söyleyebileceğini belirtmiş ve kazanamayan El Fetihli liderlerin de hareket içinde önemli bir role sahip olacaklarını vurgulamıştı.

 

 

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2009, 09:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35