'Yahudi karşıtı değilim'

Ahmedinecad, kendisinin bazı çevrelerin sandığının aksine Yahudi karşıtı bir kişi olmadığını söyledi.

'Yahudi karşıtı değilim'
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, kendisinin bazı çevrelerin sandığının aksine Yahudi karşıtı bir kişi olmadığını söyledi. Mahmud Ahmedinecad, Birleşmiş Milletler'de düzenlediği basın toplantısında, "Yahudilere herkes saygı gösterir" dedi. "Bazı insanlar beni Yahudi karşıtlığıyla suçlarlarsa sorunu çözebileceklerini düşünüyorlar" diyen Mahmud Ahmedinecad, sözlerini daha sonra şöyle sürdürdü: "Ben Yahudi karşıtı değilim. Onlara çok saygı duyuyorum."

Filistin'de Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin bir arada yaşadıklarının hatırlanması gerektiğini belirten İran Cumburbaşkanı; dünyada herkesi sevdiklerini ancak işgale, saldırganlığa, cinayete ve insanların yaşadıkları yerlerden uzaklaştırılmasına karşı olduklarını söyledi. Basın toplantısında İran'ın tartışmalı nükleer programına da değinen Mahmud Ahmedinecad, İranlıların "bir bombaya ihtiyacı olmadığını" belirtti.

Mahmud Ahmedinecad, Avrupa Birliği'yle yaptıkları müzakerelerinse "doğru yönde" ilerlediği yönünde görüş bildirdi. İran Cumhurbaşkanı bu noktada "Umarım başkaları bunu bozmaz" dedi. Mahmud Ahmedinecad Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ise Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'yi, Güvenlik Konseyi üyeliklerini kendi çıkarları için kullanmakla suçlamıştı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39