banner39

Yahudi lobisi ile Hamas tartışması

Abdullah Gül’ün, Musevi lobisiyle yaptığı görüşmede HAMAS’la ilgili dile getirdiği görüşler basına farklı yansıtılmaya çalışıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yahudi lobisi ile Hamas tartışması

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, Musevi lobisinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede HAMAS’la ilgili dile getirdiği görüşler basına farklı yansıtılınca Dışişleri sözcüsü tarafından yalanlandı.

Bir grup gazeteci, önceki gece Willard Oteli’ndeki toplantıdan sonra, katılımcılardan William Daroff’a, "Türkiye’nin Filistin konusunda daha önceden yaptığı İsrail’e yönelik eleştirileri gündeme geldi mi?" diye sordu. Otel lobisinde bu soruyu yanıtlayan Daroff gazetecilerin teybinde kayıtlı bulunan şu sözleri söyledi: "Hemen her şeyi konuştuk. Fikir özgürlüğü, soykırım iddiaları, 301. madde ve Hrant Dink’in öldürülmesi. Bu soru da gündeme geldi. Sayın Bakan, HAMAS’la ilişkileri sınırlandırdıklarını, İsrail’le ise askeri ve diğer alanlardaki işbirliğine son dönemde enerji konusunu da eklediklerini söyledi."

YALANLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman ise, Daroff’a atfen Gül’ün HAMAS’la ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine, Hürriyet’e şunları söyledi: "Sayın Bakan böyle bir şey söylemedi. Yapılan temasların başta birçok çevrelerde tepki gördüğünü hatırlattı. Oysa Türkiye’nin, yaptığı bu temaslarla radikalizmden uzaklaşılması gerektiğini, radikalizmin hiçbir sorunu çözmediğini detaylı şekilde anlattığını ifade etti. Geçmişten konuşulduğu için, Sayın Bakan’ın anlattıklarını kendileri böyle yorumlamış olabilirler."

KIZDIRAN ZİYARET

HAMAS Lideri Halid Meşal, seçimi kazandıktan sonra 16 Şubat 2006’da sürpriz bir şekilde Ankara’ya gelmiş, ziyaret Türkiye’de ve uluslararası kamuoyunda büyük yankı bulmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?