banner39

Yahudi yerleşimciler Safa köyüne saldırdı

Çoğu silahlı 200 Yahudi, 300 Filistinlinin yaşadığı köyü bastı, en az 12 Filistinli ağır yaralı olarak hastanelere kaldırıldı.

Arşiv 08.04.2009, 12:14 08.04.2009, 14:39
Yahudi yerleşimciler Safa köyüne saldırdı

Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler Filistinlilere ait Safa köyüne saldırdı, arabaların camlarını kırdı ve evleri tahrip etti.

300 Filistinli'nin yaşadığı Safa köyü sakinlerinden Abu Abed, "Sabahleyin çok sayıda yerleşimci geldi, otomobillerin camlarını kırmaya ve evlere taş atmaya başladı." dedi.

Safa sakinleri yaklaşık 200 Yahudi yerleşimcinin saldırıya katıldığını bazılarının silahlar taşıdığını belirttiler.

Yaklaşık 200 silahlı Yahudinin El Halil şehrinin kuzeyindeki Safa köyüne gerçekleştirdiği saldırıda en az 12 Filistinli yaralandı.

Yaralılar ambulanslarla hastanelere götürüldü. Silahla vurulan 12 kişi ve gözyaşartıcı bombadan etkilenen 15 kişi hastanelerde tedavi altına alındı.

Bir görgü şahidi, saldırısında bölgede İsrail askeri devriyesinin bulunduğunu fakat Filistinlilere ateş açan Yahudi yerleşimcilere müdahale etmediğini sadece izlediğini belirtti.

Bölgede asayişi korumakla görevli İsrail askeri devriyesi Yahudi saldırganlara müdaha etmezken, kendilerini savunmak isteyen Filistinlilere karşı göz yaşartıcı bomba attığı ve havaya ateş açarak dağıtmaya çalıştığı bildirildi.

İsrail askerleri korumasında yüzlerce Yahudi yerleşimcinin saldırısına maruz kalan az sayıdaki Filistinli köylü, cami hoparlörlerinden imdat çağrılarında bulunarak komşu Beyt Ummar ve Surif yerleşim yerlerinden Safa'ya yardıma gelmeleri istendi. Komşu yerleşim yerlerindeki yüzlerce Filistinli yardım çağrısına cevap vererek bölgeye geldi.

Bu noktada, İsrail askerleri devreye girerek olayları bastırdı ve Yahudi yerleşimcilerin herhangi zarara uğramadan yerleşim yerlerine dönmelerini sağladı.

Geçen perşembe günü Bat Ayin'de bir Yahudi yerleşimci genç balta ile öldürülmüş, 7 yaşındaki bir Yahudi çocuk yaralanmıştı. İsrail güvenlik kaynakları saldırının bir Filistinli tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürmüştü.

Bat Ayin Yahudi yerleşim yeri, Bat Ayin gizli örgütünün de merkezi. Saldırıda yaralanan 7 yaşındaki çocuğun babası Ofer Gamliel, 2002'de Kudüs'te bir Filistin kız okuluna bombalı saldırı girişiminden 15 yıl hapis cezasını çekiyor. Yerleşim yerinden başka iki kişi daha saldırı girişiminden hapiste yatıyor.

İsrail haber ajansı Ynet, Gamliel'in yaralı oğlunu ziyaret edebilmesi için 48 saatliğine serbest bırakıldığını bildirdi.

Kaynak: Worldbulletin

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?