banner15

Yahudiler Amerika'dan kaçıyor

Dünyanın hiçbir yerinden artık göç alamayan İsrail'e, Amerika'dan 2006 yılında göç edenlerin sayısının 3 bin 200 olduğu belirtildi.

Yahudiler Amerika'dan kaçıyor

Yurtdışındaki Yahudileri ülkeye getirme politikası güden İsrail, geçtiğimiz yıl Amerika'dan rekor sayıda göç aldı. Kuzey Amerika'dan 2006 yılında İsrail'e göç eden Yahudi sayısının 3 bin 200 olduğu belirtildi. Yahudi Ajansı (Jewish Agency) adlı dinî kuruluşun verdiği bilgiye göre bu, 1983 yılından beri en yüksek sayı.

Yahudi inancında "Aliyah" diye anılan İsrail'e göçü teşvik eden çalışmalar yapan ajansın sözcüsü Michael Jankelowitz, 2005'te Kuzey Amerika'dan İsrail'e göç eden Yahudi sayısının 2 bin 900 olduğunu belirtirken, ulaştıkları 3 bin 200 sayısını kendileri açısından sevindirici bulmakla beraber yeterli görmediklerini dile getirdi. Son olarak 27 Aralık günü 220 kişilik bir Amerikalı 'olim' grubu daha İsrail'e doğru yola çıktı. İsrail'e göç eden New Yorklu Yahudilerden Simcha Gluck, "Hayat paradan ibaret değil. Amerika muhteşem bir ülke, ancak biz önce Yahudiyiz." şeklinde duygularını paylaştı. En büyük hedeflerinin, Amerikan Yahudi toplumunun gündemine 'Aliyah'ı güçlü bir şekilde sokmak olduğunu dile getiren Yahudi Ajansı Aliyah işleri sorumlusu Boaz Herman, "Aliyah'ı daha yaygın bir kitlenin yolu haline getirmek istiyoruz." diye anlatıyor hedeflerini.

Ajans verilerine göre 2006'da Amerika'dan İsrail'e göçenlerin yüzde 38'i 18-34 yaş arasındaki Yahudiler. İsraillilerin, eskiden 'olim'leri marjinal insanlar olarak gördüklerini söyleyen Herman, İsrail Yahudilerinin yeni gelen Yahudilere bakış açısının değiştiğini kaydediyor. Ajansın, Amerikalı Yahudileri İsrail'e göç konusunda ikna kampanyalarında 'Amerika'daki Yahudilerin geleceği' tartışması yaşanmıştı. Yahudi Ajansı Başkanı Ze'ev Bielski'nin, bir 'Aliyah daveti' toplantısındaki sözleri, Amerikalı bazı Yahudi çevrelerinde tepkiye neden olmuştu. Bielski, tartışmalara neden olan konuşmasında, "Bir gün Amerikalı Yahudilerin 'kafasına dank edecek' ve bu ülkede bir gelecekleri olmadığını fark edecekler. Onları geç olmadan İsrail'e gitmeye zorlamak zorundayız." şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Kuzey Amerika'dan gerçekleşen 'Aliyah' artışına rağmen, İsrail'e dünyadan gerçekleşen toplam göçün son 18 yılın en alt seviyesine düştüğü ortaya çıktı. Buna göre, 2006 yılında dünyanın her yerinden İsrail'e göç eden ve kendilerine İbranice "olim" diye hitap edilen insan sayısı 21 bin oldu. Bu sayı, 1988 yılındaki 13 bin sayısından sonraki en düşük sayı. 2005 yılında 22 bin 657 Yahudi, İsrail'e göç etmişti. Ajans yetkililerine göre bu yılki azalmanın en büyük nedeni, yaz aylarında Hizbullah'la yaşanan savaş oldu. 2006'da 24 bin kişiye "Aliyah" yaptırılmasının planlandığını kaydeden ajans sözcüsü Jankelowitz, İsrail hükümetinin Etiyopyalı Yahudilerin göçünü ağırdan almasının hedefin yakalanamamasının sebeplerinden biri olduğunu belirtti.

Zaman

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48