banner39

Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın planı

Aksa Kültür Vakfı, Yahudi cemaatlerin güneş günü duasını okumak için Mescid-i Aksa'ya girmeyi planladıklarını duyurdu.

Arşiv 08.04.2009, 14:40 08.04.2009, 14:40
Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya baskın planı


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mescid-i Aksa'nın müdafaası için kurulmuş olan Aksa Kültür Vakfı, aşırı dinci Yahudi cemaatlerin, güneş günü duasını okumak için Mescidi Aksa'ya girerek, Süleyman mabedinde dua etmeyi planladıklarınının tespit edildiğini duyurdu.

Vakıf tarafından yayınlanan duyuruda, aşırı dinci Yahudi cemaatlerin, yarın akşama kadar Mescidi Aksa'ya girmeyi planladıkları belirtildi. Bütün Filistinlilerin Aksa'ya gelip camide bulunmaları istenen bildiride, Yahudi cemaatlerin Mescid-i Aksa'ya zarar verme niyetinde olduklarının altı da özellikle çizildi.

Aksa Kültür Vakfı, bu konuda gereken önlemlerin alınması konusunda İsrail yönetimine de çağrıda bulunurken, İslam alemini ise Mescid-i Aksa konusunda daha duyarlı olmaya davet eti.

Yahudilere göre güneşin başlangıç noktasına dönüşünü simgeleyen ve her 28 yılda bir meydana geldiğine inanılan "Güneşin Devamlılığı" için Allah'a okunan şükür duasına, bugün sabahtan itibaren on binlerce Yahudi, ağlama duvarına akın ederek, katıldı.

Aksa Kültür Vakfı, Mescid-i Aksa'yı basmak için Aşırı dinci Yahudi cemaatlerin bayram vesilesiyle halkı galayana getirmesinden endişe ediyor. Daha önce bu tür baskınlar yapılmış, bazı Yahudi gruplar Mescid-i Aksa'yı ateşe verme girişiminde daha bulunmuştu.

Kudüs Eski kent içindeki, Yahudilerce kutsal kabul edilen Ağlama Duvarına dua için şafakla beraber 50 binden fazla kişi akın ederken, Tel Aviv'de, kentin en yüksek binalarından Azrieli Center'ın çatısında, güneydeki çölde tarihi Masada'da, kent meydanlarında, parklarda ve sinagoglarda da dualar edildi.

Yahudiler kendileri için özel olduğuna inandıkları bugünde, "Birkat Ahama" adı verilen bir dua okuyarak, "güneşin tekrar başlangıç noktasına dönerek devamının sağlanması nedeniyle, Allah'a şükrediyorlar.

Yahudiliğe göre, söz konusu olay tam 5769 yıl önce oldu ve güneş ışıklarını gösterdi.

İsrail Ordu radyosu da, Birkat Ahama duasının, İsrail'in yanı sıra İtalya'dan Yeni Zelanda'ya, Kırgızistan'a kadar yüzlerce yerde okunduğunu duyurdu. Duanın, İsrail'de bu akşam başlayacak dini Pesah (Hamursuz) bayramının arifesine gelmesine de işaret edildi. Pesah, Yahudilerin tarihinde Mısır'dan Firavun'un zulmünden kaçmalarının anısına kutlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?