banner39

Yahudi'lerden Müslümanlara 'Siyonizm' tavrı

Rusya Yahudi Cemaati, siyonizmi faşizm olarak kınayan bildiri yayımlayan Müslümanlar ile ilişkilerini dondurdu.

Arşiv 21.03.2008, 14:55 21.03.2008, 14:55
Yahudi'lerden Müslümanlara 'Siyonizm' tavrı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Rusya Yahudi Cemaati Federasyonu, siyonizme karşı tutumu nedeniyle Müftüler Konseyi ile ilişkilerini dondurduğunu açıkladı.

Rusya Müftüler Konseyi Eşbaşkanı Nafigullah Aşirov'un siyonizmi faşizm olarak kınayan bildirisini tüm Yahudi halkına hakaret olarak değerlediren Rusya Yahudi Cemaati Federasyonu, Müftüler Konseyi'nin söz konusu bildiriyi resmen kınamasını istiyor.

Yahudi Cemaati Federasyonu Basın Sözcüsü Boruh Gorin, Nafigullah Aşirov'un tüm Yahudi halkına hakaret ettiğini savunurken, "Müftüler Konseyi'nin cemaatlerimiz arasındaki iyi ilişkiyi kırmaya yönelik bu beyanı kınaması gerekiyor" dedi. 

Yahudi ve Müslüman Cemaatleri arasında yaşanan gerginlikten rahatsızlık duyan Rusya Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Mark Yegorevski ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, benzeri bir olayın Rusya'da ilk kez meydana geldiğine dikkat çekerken, bu sorunun dini lider konumundaki bir kişinin toplum içindeki imajıyla igili olduğu için Ortodoksları da yakından ilgilendirdiğini söyledi.

YAHUDİLER KAMUOYUNU MÜSLÜMANLARA KARŞI KIRŞKIRTMAK İSTİYOR

Öte yandan, Yahudi cemaatinin iki hafta önce konuyla ilgili açıklama istemesine rağmen Müftüler Konseyi'nin henüz her hangi bir yorumda bulunmadığına ilişkin haberleri yalanlayan Nafigullah Aşirov ise, Yahudi Cemaati Federayonu tarafından basına yansıtılan haberlerin başlıca amacının Rusya kamuoyunu Müftüler Konsey'ne karşı kışkırtmak olduğunu belirtirtti.

Aşirov, "Şimdiye kadar siyonizme yönelik eleştiririlerimiz konusunda özür dilenmesi talebiyle Müftüler Konseyi'ne hiçbir başvuru yapılmadı. Ayrıca siyonizme karşı eleştirilerin Rusya'da faaliyet göteren bir kurum tarafından Yahudi halkına hakaret olarak değerlendirilmesi de çok düşündürücü" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?