banner15

Yahudilerin Şabat Hışmı

İsrail'in ulusal havayolu şirketi El Al, dinen çalışılması yasak olan Şabat'ta uçunca, aşırı dindar Yahudilerin hışmına uğradı.

Yahudilerin Şabat Hışmı

Şabat'ın Kutsallığını Koruma Komisyonu'nu oluşturan hahamlar, "Şabat'ı ihlal ettiği" gerekçesiyle dindarları El Al'dan uzak durmaya çağırdı.

İsrail'de geçen hafta içinde, bazı belediye çalışanlarının maaşlarını uzun süredir alamamaları üzerine yapılan grevler nedeniyle El Al'ın uçuşlarının bazıları iptal edilmiş, kayıpları önlemek isteyen şirket, geçen cuma günü Şubat'ın başlamasından sonra ABD'nin Miami kentinden İsrail'e uçuş koymuş ve cumartesi de uçuşlarını sürdürmüştü. El Al, çalışılması dinen yasak olan Şubat süresince uçuş yapmıyor.

Haredi toplumunu elinden kaçırdı

Ordu Radyosuna açıklama yapan Şabat Komisyonu Başkanı Haham Yitzhak Goldknopf, "El Al, Haredi (İsrail'de aşırı dindarlara verilen ad) toplumunu elinden kaçırmıştır" dedi. "Greve saygısızlık etmek istemediler; Ama Şabat'a saygısızlık etme konusunda bir problemleri olmadı" diye konuşan Haham Goldknopf, Yahudi veya yabancı, Haredi toplumu taşıyacak birçok havayolu şirketi bulunduğunu ve bu alternatifler üzerinde durduklarını kaydetti.

Boykot edilmemeli

İsrail Turizm Bakanı İsaac Herzog ise Haredi toplumundan Şabat'ta uçmaktan başka seçimi kalmayan El Al'ı boykot etmemelerini istedi. Herzog, "Rekabetçi bir dünyadayız, El Al cezalandırılmamalı ve anlayışla karşılanmalı" dedi.

ABD'ye dün giden bir uçakta meydana gelen arızaysa Şabat'ta uçuş düzenlenmesine karşı bir "uyarı" olarak nitelendirildi.

Haaretz'in haberine göre, acil iniş için yakıtını denize boşaltıp Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion havalimanına dönmek zorunda kalan uçaktaki yolculardan biri, yanında oturan "laik" bir yolcunun bile çok paniklediğini ve tüm başlarına gelenlerin "Şabat'ın kutsallığının ihlal edilmesinden meydana geldiğini" söylediğini belirtti.

Birçok aşırı dindar Yahudi ise El Al biletlerini iptal etti. Bazıları, uçaktaki arızanın Litvanyalı Yahudi toplumunun önde gelen dini temsilcilerinden Haham Haim Kanievsky'nin söylediklerinin "ilahi bir doğrulanması" olduğunu belirttiler. Haham Kanievsky, El Al ile uçmanın, "hayatı tehlikeye sokacağı" uyarısında bulunmuştu.

Uçak'taki yolculardan bir diğeri de uçakta 150 dolayında ultra Ordodoks Yahudi bulunduğunu ve bunların, El Al ile uçmak için hahamlardan izin aldığını belirtti. İzin veren hahamların, daha önce bileti olan aşırı dindarlara "mali kayıpların ortaya çıkmaması için bu kez uçmak için olur verdiği, ancak son uçuşları olmasını istediği" de kaydedildi.

El Al'a tepki büyürken, şirketin CEO'su Haim Romano, hahamlar komisyonuyla bir toplantı yapmak istediyse de bu isteği geri çevrildi.

Aşırını dindar Yahudilerin El Al yolcuları içinde yüzde 20-30 oranında paya sahip olduğu, bunların büyük kesiminin de özellikle Yahudi dini tatilleri sırasında uçuş yaptığı, daha çok New York, Londra ve Uzakdoğu'ya gittiği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35