banner39

Yahya Kemal Şehir Tiyatrolarında yadediliyor

Yahya Kemal Beyatlı'nın kitabından ismini alan "Kendi Gök Kubbemiz" şairin 50. Ölüm yıl dönümü münasebetiyle yaniden sahneleniyor.

Arşiv 03.04.2009, 01:26 03.04.2009, 01:26
Yahya Kemal Şehir Tiyatrolarında yadediliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kendi Gök Kubbemiz, Yahya Kemal Beyatlı' nın şiir kitabından ismini alan, bizi Yahya Kemal'in hayatında kısa bir yolculuğa çıkaran bir tiyatro oyunu. İlk defa 29 Ekim 1996 da Harbiye cep sahnesinde oynanmış, Yahya Kemal'in 50. Ölüm yıl dönümü münasebetiyle İstanbul Büyük Şehir tiyatrolarında tekrar sahnelenmeye başlamış.

Sönmez Atasoy tarafından yazılan oyunun yönetmenliğini Engin Uludağ üstlenmiş. Toron Karacaoğlu, Beyatlı'yla özdeşleşerek oyunu ortaya koyuş gücü, başarısı ve muhteşem sesiyle seyircileri büyülüyor.

Oyunun içine şairin yaşamı, çocukluğu, sanatı, insan ilişkileri, siyasi geçmişi, yakın şair dostları, sevdaları, umutları, umutsuzlukları, gündelik yaşama ilişkin gözlem ve değerlendirmeleri ahenkli bir şekilde gizlenmiş. Ayrıca Beyatlı'nın hayatının farklı zamanlarına geriye dönüşler yaparak hayal ve gerçek yaşantısı arasındaki yaşam serüvenine seyirciyi de ortak ediyor. Metnin içinde söylenen şiirler, izleyiciye şairin şiirlerinden güzel bir pasaj sunuyor.

Fakat Yahya Kemal' in 26 Ağustos'ta Yunan kuvvetlerine karşı hücuma geçen Türk ordusu için yazılmış bir dua şiiri olan;
Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi,
Senin uğrunda ölen ordu budur yâ Rabbi,
Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın,
Galib et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın

2009 Ocak ayında başlayan yeni dönemde oyun metni içinden çıkartılmış.Sanat camiası tarafından çok fazla dikkate alınmamış olan bu sansürle ilgili ayrıntılı bilgiyi Mehmet Nuri Yardım'ın www.sanatalemi.net/makale.aspx?mid=5257 linkindeki makalesinde bulabilirsiniz.

İstanbul aşığı olan şairin şiirlerini dinlemek, hayatındaki ufak detayları öğrenmek isteyenlerin gitmesi gereken oyun Şehir tiyatrolarında nisan ayı itibari ile oynamaya devam ediyor. Yahya Kemal'in sahnede oyuna veda ettiği şiirle yazımı bitiriyorum…
Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhûle giden bir gemi kalkar bu limandan.
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.
Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.
Bîçâre gönüller! Ne giden son gemidir bu!
Hicranlı hayâtın ne de son mâtemidir bu!
Dünyâda sevilmiş ve seven nâfile bekler;
Bilmez ki giden sevgililer dönmiyecekler.
Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,
Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?