banner15

Yakalanmasaydı, Osman Baydemir'i öldürecekti!

Ergenekon üyelerinden birinin Osman Baydemir'i öldürmeye çalıştığı ancak son anda polis tarafından yakalandığı öne sürüldü.

Yakalanmasaydı, Osman Baydemir'i öldürecekti!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Ergenekon soruşturmasıyla ilgili 3. iddianamede yer alan bilgilere göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir Ergenekon suikastından son anda kurtuldu. İddianameye göre, Baydemir'i öldürmek isteyen Ergenekon üyesi kişi son anda polis tarafından yakalandı. Tetikçi Selim Akkurt'un 2 ayrı cinayet dosyasından firari olduğu ifade ediliyor.

Ergenekon soruşturma kapsamında bugüne kadar elde edilen delillerden, örgütün darbe zemini oluşturmak için çok sayıda silahlı eylem gerçekleştirdiği, darbe zemini oluşturamayınca, kanlı eylemler planladıkları tespit edildi.
Ergenekoncuların, 2007 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve DTP Milletvekili Sebahat Tuncel'e silahlı saldırıda bulunacağı ortaya çıktı.

Ergenekon sanıklarından Mehmet Fikri Karadağ ve etrafındaki şahıslara yönelik yapılan teknik takip çalışmalarında Karadağ'ın Veli Küçük ile gizlice görüştüğü günlerde suikast hazırlığı yapıldığı belirlendi.

Özellikle DTP'li şahıslara yönelik eylem hazırlıklarını hızlandırdıkları görülünce Mehmet Fikri Karadağ ve olayda tetikçi olarak kullanacakları şüpheli şahıslara yönelik fiziki takip çalışmaları yapıldığı belirtildi.

Yapılan takip çalışmalarında Mehmet Fikri Karadağ'ın olayda tetikçilik yapacak Selim Akkurt ile gizlice buluşmaya çalıştığı belirlendi. İstenmeyen olayların engellenmesi için olayda tetikçilik yapacak olan Selim Akkurt, polisin düzenlediği operasyon sonucu yakalandı.

İddianameye göre, Fikri Karadağ, daha önce yaptırdığı yemin töreninde "bu yolda ölmek var, öldürmek var" diyerek kararlılığını ortaya koymuştu.


Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 11:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35