banner39

Yakınları artık Bush'a sırt çeviriyor

ABD Başkanı Bush'a bu kez Irak konusunda en yakın destekçileri dahi birer birer sırt çeviriyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yakınları artık Bush'a sırt çeviriyor

Geçtiğimiz günlerdeki Kongre hezimeti ardından Amerikan Başkanı Bush'a bu kez Irak konusunda en yakın destekçileri dahi birer birer sırt çeviriyor.

İngiliz gazetesi Independent'ın haberinden aktarıyoruz: "Bush'un eski siyasi müttefiklerinden pek çoğu, "Irak konusunda şimdi bildiklerimizi 2003 yılının Mart ayında bilseydik, "işgale karşı" tavsiyede bulunurduk" diye konuştu.

2003'te "Saddam Hüseyin'i devirmek çocuk oyuncağı" diyen Ken Adelman, Bush'u eleştiren seslere son eklenen isim. Anlaşılan Adelman şimdi 655 bin sivilin, 2800 Amerikan 120 İngiliz askerinin ölümüne mâl olan savaşın; yönetimin, bir dizi önlenebilir hatasıyla dolu olduğunu kabul ediyor."

Bu arada İngiliz gazeteleri bugünkü sayılarında, Pakistan Başbakanı Müşerref'in Başbakan Tony Blair'e ziyareti sırasında Afganistan için İkinci Dünya Savaşı sırasında uygulanan Marshall Planı'na benzer bir destek fonu aktarmaya çağırdığını yazdı.

Independent yazarlarından Kim Sengupta ise Batı beş yıl önce zafer ilan etti ama şiddet, yolsuzluk ve sefalet bu gururlu ulusun peşini bırakmadı diyor.

Daily Telegraph'ta ise Afganistan'da son dönemde yürütülen operasyonlara ilişkin Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'a dayandırılan çarpıcı veriler var:

Pentagon verilerine göre, Amerikan Hava Kuvvetleri, Afganistan'a son beş ay içinde, Taleban'a yönelik operasyonun ilk üç yılında attığından daha fazla bomba attı. Afgan hükümetinin ismini vermek istemeyen üst düzey bir yetkili, "NATO'nun yaptıklarını takdir ediyoruz, ancak siviller öldükçe Afgan hükümeti zan altında kalıyor. Bu da teröristlerin propagandalarını besliyor." diye konuştu.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?