banner39

Yaktıkları ölülerden elektrik üretecekler

Tayvanlı şirket yaktığı ölülerden elde edilen elektrikle klimalarını çalıştırmak istiyor!

Arşiv 07.10.2009, 17:03 07.10.2009, 18:13
Yaktıkları ölülerden elektrik üretecekler


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tayvan'da cenazeleri yakma hizmeti veren bir şirket ölülerden elde edilen ısı enerjisini elektriğe çevirerek, elde edilen enerji ile şirketin klimalarını çalıştırmak istiyor.

Taipei şehrindeki şirket 163.000 euro masraf yaparak eletrik üretimini sağlayacak sistemi kurdurdu. Bu sistem sayesinde ölülerin yakılmasından oluşan duman ve ısı elektriğe çevrilecek. Elde edilen elektrik, şirketin bürolarını ve cenaze yakınlarının beklediği bekleme salonlarını serinleten klima cihazlarını çalıştıracak.

Enerji sorununu çözmek için iyi bir çözüm gibi gözüken bu metodu hiç hoş karşılamayanlar da var. Taipei belediye meclisi üyesi Chuang Ruei-hsiung CNA haber ajansına verdiği demeçte, cenaze sahiplerinin yakınlarının cesedinden elde edilen enerji ile serinletilmesini iğrenç bulduğunu ifade etti.

Cenaze yakma şirketi ise protestolara rağmen sistemi kullanmakta ısrarlı. Şirket sözcüsü Yang, elde edilen elektriği belki klima için değil de ışıklandırmada kullanabileceklerini belirterek, çevreyi düşünerek bu sistemi aldıklarını, fakat cenaze yakınlarının da duygularını gözardı edemeyeceklerini söyledi.


banner53
Yorumlar (1)
M. Aydemir 12 yıl önce
Ingilterede belki 30 yildir ölüleri yakip elektirik üretiyorlar. Yeni bir sey degil. Bu Cinliler her seyi taklit ediyorlar.
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?