banner39

Yalan habere artık sadece tekzip cezası verilmeyecek

Medyaya verilen cezalarda tekzibin yeterli olmadığı, hak ihlali durumunda daha ağır cezalar verilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor.

Arşiv 14.12.2009, 09:57 14.12.2009, 09:57
Yalan habere artık sadece tekzip cezası verilmeyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve medyada yer alan bazı haberlerin "masuniyet karinesini ihlal ettiği" iddiaları konusunda kurulan alt komisyonun başkanı Gökhan Sarıçam, sadece tekzibin, ihlal edilen bir hakkın iadesinde yeterli olmadığını belirterek, "Tekzibin yanında değişik yaptırımların, basın yayın kuruluşları açısından yapılması şart" dedi.

AK Parti Kırklareli Milletvekili Sarıçam, alt komisyonun çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.
Sarıçam, medya üzerinden masuniyet karinesinin ihlaliyle bir çok insan hakkı ihlalinin oluştuğuna işaret etti. Sarıçam, alt komisyonunun kurulma amacını, "mevzuatı, mağduriyetleri ve diğer ülkelerdeki uygulamaları tespit etmek, sorunlara çözüm üretmek" olarak açıkladı.

Çizdikleri yol haritası çerçevesinde, akademisyenler ve medya temsilcileriyle görüştüklerini anlatan Sarıçam, Prof. Dr. Naci Bostancı, Prof. Dr. Haluk Şahin, Anayasa Hukuku Profesörü Hasan Tunç, Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, RTÜK Başkanı Davut Dursun, Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Prof. Dr. Orhan Gökçe, Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Hidayet Karaca, Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği Başkanı Yusuf Gürsoy, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız, NTV Genel Yayın Yönetmeni Ömer Özgüner'den bilgi aldıklarını söyledi.

Sarıçam, görüştükleri kişilere; medyanın izlediği politikaya yönelik bakış açılarını, yapılacak bir haberin hak ihlali olup olmadığı konusundaki kriterlerini, basın özgürlüğünü kısıtlamadan, hak ihlallerinin önüne geçilmesiyle ilgili önerilerini, uygulamada gördükleri eksiklikleri sorduklarını belirtti.

Taraflara düşen görevleri tespit etmeye çalıştıklarını dile getiren Sarıçam, yayın kanununa yönelik taslak çalışmalarına katkı sağlamak istediklerini vurguladı.
Sarıçam, birine göre hak veya yayın ilkelerinin ihlaline neden olan bir haberin, görüntünün, başka birisi için ihlal anlamına gelmeyebileceğini vurgulayarak, orta çizgiyi bulmanın önemine dikkati çekti.

Frekans ihalesinin yapılmasının önemine işaret eden Sarıçam, herkesin ö zdenetimini çalıştırmak zorunda kalacağını vurguladı. Sarıçam, görüşt ükleri yayın kuruluşlarının, özdenetimin olduğunu ancak yeterli görmediklerini söylediğini aktardı.

Sarıçam, görüşmelerde, yayın yasakları yerine belirli konuların yasaklanmasının ilginç tespitler arasında yer aldığını dile getirdi.

Sadece tekzibin, özdenetimin sağlanmasında veya ihlal edilen bir hakkın iadesinde yeterli olmadığını vurgulayan Gökhan Sarıçam, "Bazıları tekzip kararlarına uyarak ama gelişi güzel haber yapıp, 'önce çamur at izi kalsın, daha sonra tekzip gelirse onu da yayınlarız, boynumuz kıldan ince' gibi bir taktik de güdebiliyor bazı yayın organları. Bununla ilgili değişik yaptırımlar, tekzibin yanında değişik yaptırımların da özellikle basın yayın kuruluş ları açısından yapılması şart. Tekzibin yanında daha farklı yaptırımlarla desteklenmesi, caydırıcı hale getirilmesi lazım" diye konuştu.
Sarıçam, ombudsmanlık kurumunun, yazılı ve görsel medyada iyi bir yere oturtulmasının şart olduğunu dile getirerek, "Ombudsmanın, iş güvenliği veya buna benzer güvencelerinin olması gerekiyor ki testere gibi olabilsinler, keser gibi olmasınlar. Her yayın kuruluşunda, Kamu kurumlarının, yetkili kişilerce medyayı doğru ve zamanında bilgilendirirse, kamuoyunun daha doğru bilgi alacağını, yanlış bilgiden dolayı kişilerin zarar görmesinin engelleneceğini tespit ettiklerini vurgulayan Sarıçam, bu konuda, bir çok kamu kurumuna göre adliyeye ve adli kolluğa önemli görevler düştüğünü söyledi.

Sarıçam, medyanın yaptığı yayın ve haberlerden dolayı hak ihlaline uğradığını iddia eden kişilerle de görüşeceklerini sözlerine ekledi.


banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?