banner15

Yalçın Küçük kimdir? /FOTO

Üçüncü iddianamede tüm gözlerin üzerine çevrilmesini sağlayan ve Ergenekon yöneticilerinden olduğu öne sürülen Yalçın Küçük'ün biyografisi...

Yalçın Küçük kimdir? /FOTO


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de Sabetaistlerle ilgili çalışmalarıyla tanınan Yalçın Küçük, aynı zamanda PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüşmesiyle de ünlenen bir akademisyen-yazar.

HATAY'DAN ANKARA'YA

Yalçın Küçük, 1 Temmuz 1938'de Hatay'ın İskenderun ilçesinde doğdu. Küçük daha sonra yükseköğrenim görmek için girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni 1960 yılında bitirdi.


DEVLET TEŞKİLATINDAN ÖĞRETİM ÜYELİĞİNE

Yalçın Küçük, 27 Mayıs 1960 Darbesi sonrasında Devlet Planlama Teşkilatı'nda görev aldı. 1966'da ODTÜ'de öğretim üyeliğine başladı. Yön, Emek, Ant dergilerinde Milli Demokratik Devrim mücadelesi için yazılar kaleme aldı.

KÜÇÜK CUMHURİYET GAZETESİ'NDE

1971'de doçentliğe yükseldi, 12 Mart 1971 Muhtırası'ndan sonra görevden alındı. 1973-76 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesinin ekonomi servisini yönetti. 1970'lerde, Türkiye İşçi Partisi'nin ikinci kez kuruluşu için çalışmalara katıldı, 1975'ten itibaren yayınlanan ve partiye yakınlığıyla bilinen Yürüyüş Gazetesi'nin editörlüğünü yaptı, ancak 1978'de partiden ihraç edildi. 1979'da kendisiyle beraber TİP'ten ihraç edilenlerle birlikte Sosyalist İktidar Dergisi'ni çıkarmaya başladı. Aynı yıl Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde öğretim üyesi oldu.YALÇIN KÜÇÜK 12 EYLÜL'DE MAĞDUR EDİLMİŞ

12 Eylül Darbesi'nden sonra üniversiteden uzaklaştırıldı. 1983'te Bir Yeni Cumhuriyet İçin adlı yapıtından ötürü tutuklanarak, cezaevine girdi; daha sonra aklandı. 1987'de Gazi Üniversitesi'nde profesör oldu ve 1994'te emekli oldu.

YALÇIN KÜÇÜK, AZİZ NESİN'LE BERABER….

Aziz Nesin ile birlikte Aydınlar Dilekçesi Hareketi'ni örgütlemiştir. 1987-1992 yılları arasında Toplumsal Kurtuluş adlı sosyalist bir aylık dergi çıkarmıştır. Daha sonra bu dergi kapanarak yerine Hep İleri adlı bir dergi çıkmıştır. Özgür Üniversite adıyla bilinen Özgür Ekin Derneği'nin kurucusudur.

KÜÇÜK, SÜLEYMAN DEMİREL'E KIZIP SOLUĞU PARİS'TE ALIYOR

1993'te Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı olmasını ve Matild Manukyan'ın vergi rekortmeni olmasını öne sürerek Fransa'ya gitti.

KÜÇÜK, BEKAA'DA PKK KAMPLARINDADaha sonra gene 1993 yılında Suriye'de Bekaa Vadisi'ne giderek PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüştü. Bu görüşmeyi "söyleşi" adıyla kitaplaştırdı. Çeşitli sol dergiler çıkarttı. Bu arada PKK'nın medya uzantısı olan MED-TV'de programlar yaptı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından emredilen Abdullah Öcalan'ın yok edilmesi istihbaratını, dönemin muhalefet lideri Mesut Yılmaz'dan öğrenerek PKK'yı bilgilendirdiği ve olayı engellediği iddia edilmektedir.

28 ŞUBAT SÜRECİNDE KÜÇÜK

28 Şubat sürecinden sonra 1998'de Türkiye'ye geri döndü ve "Kürtçülük Propagandası" yapmaktan suçlu bulunarak iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2000 yılında tahliye oldu.2000'li yılların başından itibaren Türkiye'nin yakın tarihiyle ilgili önemli sayılabilecek iddialar ve eserler sunarak isimbilim araştırmalarına yöneldi, bu yolla devlet ve toplumlar içindeki gizli yapılanmaları gün ışığına çıkarma iddiasıyla çalıştı.

Sabetay Sevi müritlerinin, Türk kimliğini kullanarak Türkiye yakın tarihinde her alanda önemli mevkilere gelen, takiyye yapan "Beyaz Türkler" olduğunu savundu.

Yalçın Küçük Kuzey Irak'ta kurulan özerk Kürt yönetimini Kürdo-Judaik bir devlet olarak nitelendirmekte ve Türkiye'nin Musul ve Kerkük'ü alarak genişlemediği müddetçe Diyarbakır'ı bu Kürt devletine kaptıracağını iddia etmektedir

Sky Türk adlı televizyon kanalında Kalemler ve Kılıçlar programını yaparken, program Sky Türk İcra Kurulu tarafından sonlandırıldı.

YALÇIN KÜÇÜK ERGENEKON DAVASINDA

7 Ocak 2009 tarihinde, 2008 yılından beri duruşmaları devam eden Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınarak mahkemeye çıkarılmak üzere İstanbul'a sevk edilen Yalçın Küçük 11 0cak 2009 tarihinde tutuklandı. 23.01.2009 tarihinde tahliye edildi. 3.İddianame'de sanık olarak ismi geçen Yalçın Küçük, Ergenekon davasında sanık sıfatındadır

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 14:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35