Yalçıntaş: Önümüze karamsar bakıyoruz

İTO Başkanı, reel faizlerdeki artış ve enflasyondaki yükselişi eleştirdi.

Yalçıntaş: Önümüze karamsar bakıyoruz

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, iş dünyası açısından reel faizlerdeki artış ve enflasyonun yükselmesinin hoş bir tablo olmadığını belirterek, "Önümüzdeki günlere bir sene önceki gibi rahat bir şekilde bakamıyoruz, açık bir şekilde bakamıyoruz, ama karamsar bir şekilde bakıyoruz" dedi.

İTO Mayıs Ayı Meclis Toplantısında konuşan Yalçıntaş, geçen hafta ekonomiyle ilgili birkaç verinin açıklandığını hatırlatarak, "Enflasyon verileri açıklandı. Bizim 5 yıldır alıştığımızdan çok daha yüksek çıktı. 5 yıl sonra tekrar biz, iki haneli enflasyonla tanıştık" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet'in faiz dışı fazla hedefini yüzde 6,5'tan yüzde 3,5'a düşürdüğünü kaydeden Yalçıntaş, bu nedenle reel faizlerde bir artış beklentisine girdiklerini aktardı.

Yalçıntaş, şu görüşleri dile getirdi:

"Bizler, 2002'den itibaren yakaladığımız ekonomik büyüme performansı karşısında hakikaten iyimserliğe kapılmıştık ve demiştik ki 'eğer biz 2023 yılına kadar bu büyüme performansını tutturabilirsek ki ortalamamamız yüzde 7 küsurdu, biz yüzde bir de iskonto yaptık ondan, yüzde 6'yı tutturabilirsek, hakikaten başarı bizimdir' demiştik... Ama bugün geldiğimiz noktada hepimiz derin bir hayal kırıklığı içindeyiz... Türk özel sektörünü karlı hale getirecek program ve reformların yapılması, olmazsa olmaz bir şarttır."

Kaynak : AAGüncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2008, 10:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35