banner39

Yamadayev cinayetini Hattab'ın adamlarına yıkıyorlar

Rus savcılığının iddiasına göre suikasti Hattab'ın adamlarının olduğu bir grup işlemiş...

Arşiv 09.04.2009, 17:41 09.04.2009, 22:26
Yamadayev cinayetini Hattab'ın adamlarına yıkıyorlar
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Savcılığından yapılan açıklamaya göre Rusya Devlet Duma'sının millet vekili Ruslan Yamadeyev'in ölümünden suçlu bulunanlar göz altına alındı. Yamadayev suikastine karıştığı iddia edilen üç kişi yakalandı.

Ruslan Yamadeyev'in kardeşi İsa Yamadeyev'in açıklamasına göre Şubat ayında öldürülen Grozni'nin eski belediye başkanı Gilani Şepiyev, Şepiyev'in koruması Halid Moloçayev ve Çeçenistan devlet başkanının eski danışmanlarından Aslan Deliyev Ruslan'a yapılan saldırıdan sorumlu olan şahıslar olarak iddia edildi.

Moloçayev ifadesine göre kendisi eski belediye başkanının Ruslan Yamadeyev'i öldürmesi konusunda talimat aldı. Alınan talimattan sonra her üçü saldırı planı yapmaya başladı. Ancak son anda suikasti planlayanların teklif ettikleri rakamı yeterli bulmadıkları için saldırıdan vazgeçtiler. Ruslan Yamadeyev saldırısını ise başka şahıslar gerçekleştirdi.

Rusya basınında yer alan haberlere göre İsa Yamadeyev'in aksine savcılık yetkilileri saldırının Şepiyev tarafından düzenlendiğini düşünüyor. Göz altına alınan şahıslardan birinin Hattab'ın askerlerinden olduğu iddia edildi. Moloçayev  saldırı hakkında bilgisi olmadığını ileri sürdü.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?