banner39

Yamadeyev saldırısıyla ilgili 7 Rus gözaltında

Dubai'de Sulim Yamadeyev'e saldırı düzenlediği iddia edilen yedi kişi göz altına alındı

Arşiv 01.04.2009, 14:20 01.04.2009, 14:20
Yamadeyev saldırısıyla ilgili 7 Rus gözaltında

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çeçen liderlerden Sulim Yamadayev`e karşı düzenlenen saldırı ile bağlantılı oldukları iddia edilen yedi Rus Dubai`de gözaltına alınırken, suikast girişimiyle ilgili sorulara net cevaplar hala alınamadı.

Sulim Yamadeyev'in kardeşi İsa Yamadeyev kardeşinin hayati tehlikesinin bulunmadığını ve hastanede tedavisinin sürdüğünü açıkladı. Dubai`deki Rus konsolosluk yetkilileri de Yamadeyev ailesinden hiç kimsenin onlara ölüm hakkında bilgi vermediğini bildirdi.

Hastane yetkilileri yaptıkları açıklamada vücudunda beş kurşun yarası bulunan bir Çeçen'in kurtarılamadığını belirtmişlerdi. Ancak ölünün kimliği hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Öldürülen Çeçen'in Süleyman Madov isimli bir başka Çeçen olduğu öne sürülüyor. Rusya Dışişleri bakanlığından ve Ramzan Kadırov'ın basın sözcülüğünden yapılan açıklamalarda da Sulim Yamadeyev'in hayatta olduğuna ya da öldüğüne dair bilgileri olmadığı bildirildi.

Rusya'nın Dubai'de görev yapan konsolosu Sergey Krasnogor kendisine polis yetkilileri tarafından verilen bilginin hayatını kaybeden Çeçen`in Sulim Yamadeyev olduğunu söylüyor. Dubai emniyeti saldırıyı gerçekleştiren yedi Rusya vatandaşının da göz altına alındığını açıkladı.

Rus gazeteleri Sulim Yamadeyev'in öldüğüne dair kesin bilgi olmadığını ancak önümüzdeki birkaç gün içerisinde durumun netleşeceğini ve resmi açıklama yapılacağını öne sürdü.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?