Yamula Barajı doluluk oranı Mayıs ayına ulaştı

Kayseri'deki Yamula Barajı, yağışlar nedeniyle bahar aylarındaki doluluk seviyesine ulaştı.

Yamula Barajı doluluk oranı Mayıs ayına ulaştı

 

Yağışların iyi olması barajlarda su seviyesini artırıyor. Kayseri'nin iklimini etkileyen Yamula Barajı da doluluk oranında önemli bir seviyeye ulaştı.

Kayseri Elektrik Üretim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Yamula Barajı'nda su seviyesinin Nisan ve Mayıs aylarında ulaştığı seviyeye şimdiden ulaştığını söyledi. Bekir Yıldız, genelde bahar aylarında eriyen kar sularının Kızılırmak suyunu artırdığını ve buna bağlı olarak barajda su seviyesinin yükseldiğini hatırlatarak, şöyle konuştu. "Yamula Barajı'nın tamamının dolması durumunda ulaşılacak su miktarı 3.4 milyar metreküptür. Şuan, yağışların bol olması nedeniyle su seviyesi 2.7 milyar metreküp seviyesine gelmiştir. Bu su seviyesine genellikle bahar aylarında ulaşıyorduk. Ama Şubat ayında ulaşmamız bizi sevindirdi. Nisan ve Mayıs aylarında bu miktarın daha da artacağını düşünüyoruz" dedi.

Bekir Yıldız, elektrik üretimi yaptıkları barajda su taşkını gibi bir olasılığın söz konusu olmadığını hatırlatarak, Kızılırmak suyunun sürekli akışını sağladıklarını belirtti.
 
Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 01:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35