banner39

Yanardağ Avrupa'yı uçuş yasağına mahkum etti-FOTO

Buzul altındaki yanardağdan çıkan dumanlar ve kül bulutları K. Avrupa'da hava ulaşımını aksatıyor

Arşiv 15.04.2010, 16:08 15.04.2010, 16:17
Yanardağ Avrupa'yı uçuş yasağına mahkum etti-FOTODünya Bülteni/Haber Merkezi

İzlanda'daki bir yanardağdan yükselen kül bulutları yüzünden İngiltere'de havaalanları kapatılırken, yüzlerce uçak seferi iptal edildi.

BBC'nin haberine göre, karar dorultusunda, Londra'daki Heathrow, Stansted ve Gatwick havaalanlarının da öğle saatlerinden itibaren ulaşıma kapatılacağı duyuruldu.

İskoçya'daki Aberdeen, Edinburgh ve Glasgow havaalanları da uçuşlara kapatıldı. Manchester ve Newcastle havaalanlarından da uçuşlar yapılamıyor.

havaalani-yolcu.jpg

Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka'da da uçak seferleri aksıyor. Oslo havaalanının kaptıldığı; İsveç'in ve Finlandiya'nın kuzeyinde yapılan uçuşların da yapılamadığı bildirildi.

İngiltere hava ulaşımının durdurulması kararı, Meteoroloji Dairesinin, yanardağ küllerinin uçak motorlarına zarar verebileceği uyarısında bulunması ardından alındı. Uzmanlar, yanardağdan çıkan ufak kaya parçacıklarının, tüf ve küllerin uçak motorlarını tıkayabileceğini kaydediyorlar.

yanardag.jpg

İrlanda'da Belfast Uluslararası Havaalanı ve George Best Belfast City Havaalanıyla Dublin Havaalanında da uçak seferleri iptal edildi.

Bugün seyahat edecek yolcuların havaalanlarına gitmeden önce uçak şirketleriyle temas kurmaları isteniyor.

yanardagduman.jpg

Eyjafjallajoekull buzulunun yanındaki yanardağın yeniden faaliyete geçmesi ardından, buzulda erime meydana geldi. Bunun yol açtığı seller yüzünden, İzlanda'nın güney batısında yaşayan 800 kişi evlerinden tahliye edildi.

sel-buzul.jpg

1982 Yılında British Airways'e ait bir uçak, bir yanardağdan yükselen kül bulutu içinden geçerken, dört motoru birden durmuştu, uçak çok büyük bir yükseklik kaybından sonra pilotlar motorları yeniden çalıştırmayı başarabilmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?