banner15

Yangın İzmir Seferihisarı çöle çevirdi

İzmir Seferihisar'da meydana gelen yangın 700 hektar ormanı yok ederek bölgeyi çöl yerine çevirdi.

Yangın İzmir Seferihisarı çöle çevirdi

 


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir'in Seferihisar ilçesiyle Doğanbey Körfezi arasında otluk alanda çıkan, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçrayan ve 17 saatte kontrol altına alınabilen yangında 100'ü tarım arazisi, kalanı orman, ağaçlandırma sahası ve makilik olmak üzere toplam 700 hektarlık alanın yandığı bildirildi.

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının söndürülmesi için bölgeye hava gücünün yarısının yönlendirildiği, 9 uçak, 4'ü amfibik 7 helikopter, hava ve yer ekipleri, 100'e yakın arazöz ve 500'ün üzerinde işçinin söndürme çalışmalarına katıldığı, Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Manisa, Uşak gibi çevre illerden iş makineleri ve arazözlerin de çalışmalara destek verdiği belirtildi.

Seferihisar Belediyesi, anonslarla vatandaşları evleri boşaltmaları konusunda uyardı. Eski Köy'deki evlerin yanı sıra Ömür beldesindeki Doğakent, Saklıkent, Derya Sitesi'ndeki evler de boşaltıldı. Vatandaşlar yol kenarında bekletildi.

Görgü tanıkları, yangının başladığı sıralarda kendilerinin müdahale ettiğini ancak rüzgarın etkisiyle büyümesi üzerine jandarmanın kendilerini bölgeden uzaklaştırdığını ifade etti. Köylüler, hayvanlarının telef olduğunu söyledi.


Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 12:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35