Yanukoviç, 'Kırım Tatarlarına eziyet edin' talimatı vermiş

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in Kırım tatarlarına eziyet ettirin talimatı verdiği ortaya çıktı.

Yanukoviç, 'Kırım Tatarlarına eziyet edin' talimatı vermiş

 

Ukrayna yanlısı Ukrayna Halk Partisi (UNP) Kırım Teşkilatı Başkanı Oleg Fomuşkin, Akmescit’in Fontanı semtinde birkaç gündür su verilmemesiyle ilgili yaptığı yorumda bunun Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Donetsk bölgesi Makeyevka şehrinden gelen Kırım’ın üst düzey yetkililerine Kırım Tatarlarına eziyet etme talimatı olduğunu öne sürdü.

Fomuşkin, “Yanukoviç, Ukrain halkını yok etme kampanyasına bizzat başkanlık yaparken Kırım Tatarlarına eziyet etme konusunu Makeyevkalılara devretti” dedi.
Fomuşkin, bahsettiği ve Yanukoviç’in talimatıyla başlatıldığını öne sürdüğü Kırım Tatarlarına eziyet etme kampanyasında en önemli şahsın eski Kırım Emniyet Müdürü ve şimdiki Ukrayna İçişleri Bakanı Makeyevkalı Anatoliy Mogilyov olduğunu kaydetti.
Fomuşkin, “Mogilyov Kasım 2007’de toplam alanı 30 metrekare olan bir kafede zırhlı araçlar, otomatik silahlar, köpekler ve Kırım’da görev yapan bütün polislerin kullanımıyla silahsız ve masum insanlara karşı gerçek savaş düzenledi (Ay Petri olayları). Daha sonra Mogilyov, etnik çatışma kışkırtmak amacıyla Stalin rejiminin Kırım Tatarlarına karşı 18 Mayıs 1944 tarihinde yaptığı soykırımın haklı çıkaran makale yayınlayıp Kırım Tatarlarına karşı duyduğu kini açık olarak ifade etti. Yanukoviç, Mogilyov’u bu hareketlerden dolayı ödüllendirdi (Ukrayna İçişleri Bakanı görevine atadı)” dedi.


Fomuşkin, Yanukoviç’in bir başka Makeyevkalı olan Kırım Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı Vasiliy Cartı’ya Kırım’da Ukrain ve diğer halklarını Ruslaştırma ve Kırım Tatarlarına eziyet etme talimatını verdiğini iddia etti. Fomuşkin, “Kırım Tatarlarının yoğun kaldığı Fontanı’nın hiç bir uyarı yapılmadan 3 gündür susuz kalması başka türlü nasıl izah edilebilir?” dedi.

Gelen son bilgilere göre Fontanı halkı, su dağıtım sorununun çözülmesi talebiyle Vasiliy Cartı’ya mektup gönderdi.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı
 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 14:54
banner53
YORUM EKLE

banner39