banner39

Yapay hamam böceği kalbi hastalara umut

Hamam böceğinin anatomisinden esinlenerek üretilen yapay kalp, hastalara umut olacak.

Arşiv 08.10.2009, 04:33 08.10.2009, 04:33
Yapay hamam böceği kalbi hastalara umut


Hamam böceğinin anatomisinden esinlenerek temeli atılan ve 2 bin 400 dolara mal olan yapay kalp, kalp nakli bekleyen hastalara umut oluyor.

The Times'ta yer alan habere göre, sağlıklı, karşılanabilir maliyette ve güvenli sentetik kalbin gelişimi, organ naklinin az sayıda olması ve yükselen kalp hastalığı seviyesi açısından çok önemli bir yer tutuyor. Şu an Amerika'da bulunan 2 tip yapay kalbin çok pahalı ve tanesinin 50 bin dolar olduğunu söyleyen uzmanlar, ikisinde de problemler olabildiğini ve hastaların enfeksiyonlara, felç riskine karşı savunmasız olduklarını da sözlerine eklediler.

Yapay kalbin geliştirildiği Hindistan Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar, en kritik problemlerin yapay kalpleri gerçek bir şeymiş gibi görmeye çalıştıklarında oluştuğuna inanıyorlar.

İnsan kalbinin 4 odacığı var, fakat sadece sol karıncık kanı vücudun etrafında dolaşmasını sağlayan basınçı oluşturmaktan sorumlu. Araştırmacıların geliştirdiği, prostetik kalp ise 5 odacık vasıtasıyla basıncı aşama aşama üretiyor. Bu modelin hamam böceği anatomisiyle aynı olduğunu belirten araştırmacılar, titanyum ve plastikten yapılan ve 1960'lı yılların başından beri vücut dışından şarj edilen pillerle çalışan prototip kalp üzerinde çalışıyorlar.

Hamam böceğinin kalbinde 13 odacık bulunuyor, basınç bir dizi basamak halinde üretiliyor. Eğer birinde hata olursa, hayvan yaşamaya devam ediyor.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?