Yarbay Dönmez TSK'dan ihraç edildi

Ankara'daki Zir Vadisi kazıları davasında yargılanan Yarbay Dönmez ordudan atıldı, dört yıl hapis cezası aldı.

Yarbay Dönmez TSK'dan ihraç edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ankara'daki Zir Vadisi'nde yapılan kazılardan sonra açılan davada yargılanan Yarbay Dönmez 4 yıl hapis cezası aldı ve ordudan ihraç edildi.

Ankara Zir Vadisi'nde bulunan mühimmatla ilgili olarak yargılanan Yarbay Mustafa Dönmez ''Bir kısmı cephane niteliğinde olan askeri eşyayı gizlemek'' suçundan dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Karar duruşması, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesinde görüldü. Mahkeme Başkanı Hakim Binbaşı Cemil Çelik, Dönmez'in ''Bir kısmı cephane niteliğinde olan askeri eşyayı gizlemek'' suçundan dört yıl hapis cezasına çarptırıldığını ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmasına karar verildiğini açıkladı.

YARBAY `BENİM DEĞİL` DEMİŞTİ

Yarbay Mustafa Dönmez, Sapanca`daki evinde çıkan el bombalarının kendisine ait olmadığını ileri sürmüştü. Ergenekon soruşturmasının en önemli mühimmatlarının bulunduğu Zir Vadisi`ndeki kazı da Dönmez`in ajandasından çıkan krokiye dayandırılarak yapılmıştı. Yarbay Dönmez, bu krokinin de kendisi tarafından çizilmediğini iddia etmişti.

Ergenekon soruşturması kapsamında 7 Ocak 2009`da 11 ilde eşzamanlı düzenlenen operasyonlarda Yarbay Mustafa Dönmez`in evleri de aranmıştı. Burada ele geçirilen bir kroki üzerine, 12 Ocak 2009 tarihinde Yenikent İlçesi`ndeki Zir Vadisi`nde yapılan kazıda şu malzemeler ele geçirilmişti:

10 el bombası gövdesi, 2 taarruz tipi el bombası, 10 el bombasına ait ateşleme mekanizması, 18 32 parça dilim el bombası gövdesi, 12 tuzaklı aydınlatma fişeği, 12 adet tüfek bombası, 1 renkli sis kutusu, 2 aydınlatma fişeği, 6 adet gösteri bombası, 9 göz yaşartıcı bomba, 800 normal ve izli G-3 mermisi.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 15:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35