banner39

Yargıtay 4. Daire'nin dikkat çeken kararları

Ergenekon hakimlerine ceza yağdıran Yargıtay 4. Dairesi daha önce verdiği kararlarla da dikkat çekiyor.

Arşiv 18.06.2010, 15:06 18.06.2010, 15:34
Yargıtay 4. Daire'nin dikkat çeken kararları

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal'ı tahliye etmedikleri gerekçesiyle 9 hâkime verdiği tazminat cezasının yankıları sürüyor.

Aynı dairenin geçmişte de benzer kararlara imza attığı ortaya çıktı. Agos Gazetesi yazarı Prof. Dr. Baskın Oran, bir televizyon programında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Mustafa Balbay ve Emin Çölaşan'a açtığı davayı kazanmasının ardından Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı bozdu. Programda Çölaşan ve Balbay, Oran için "Türk aydınlarının maddi ve manevi olarak satın alınması çok ciddi bir strateji... Adını da vereceğim gerekirse, ben polemik sevmiyorum ama adını da vereceğim: Prof. Dr. Baskın Oran." ifadesini kullanmıştı. Tazminat davasını kazanan Oran'ın dosyası Yargıtay tarafından bozuldu. Bozma kararını veren 4. Hukuk Dairesi gerekçe olarak, "Dosya içeriğinden, davacının Agos Gazetesi'nde Ermeni sorunu hakkında yazılar yazdığı anlaşılmaktadır. Davalı, bu yazılara tepki göstermiştir. Davacı, özgürce düşüncelerini açıklayabildiğine göre, bu düşünceler aleyhine yapılan açıklamalara, sert de olsa, katlanmak zorundadır." ifadelerine yer verilmişti. 

4. Daire'nin verdiği ilginç bir karar da '367' içtihadıyla ilgili. Kurul verdiği 367 kararından dolayı Anayasa Mahkemesi üyelerini eleştiren Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdoğan'a yerel mahkeme tarafından verilen cezaları onadı. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyelerine "Hukuk bilmiyorlar." demişti. Mahkeme heyetinde bulunanlar dava açtı. Yerel mahkeme Prof. Erdoğan'ın her bir üyeye ayrı ayrı yasal faiziyle birlikte 5 bin lira ödemesine yönelik karar aldı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı onadı.

4. Daire'nin verdiği kararlar bununla da bitmiyor. 26 Mart 2005 tarihli Takvim gazetesinde ilginç bir yazı yayınlandı. 'İnsan Haltları Derneği' başlıklı metinde "Ne kadar halt işleyen bölücü varsa avukatı kesilen İHD yine sahneye çıktı." ifadeleri geçiyordu. İHD haberle ilgili dava açtı. Mahkeme 5 bin TL manevi tazminata hükmetti. Ancak 4. Hukuk Dairesi "İfade özgürlüğüne girer." gerekçesiyle kararı bozdu.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?