banner39

Yargıtay hakimleri de bildiriden rahatsız oldu

Eski Milletvekili Torun, "Çok Yargıtay Hakimi, bildiriden oldukça rahatsız olduklarını söylediler" dedi.

Arşiv 25.05.2008, 11:23 25.05.2008, 18:40
Yargıtay hakimleri de bildiriden rahatsız oldu


Yargıtay'ın hükümeti hedef alan bildirisinin Yargıtay'daki hakimlerin büyük çoğunluğunu rahatsız ettiği öğrenildi. Bildirinin sadece 31 başkanı bağladığını belirten hakimler kurumun içine düşürüldüğü kötü duruma isyan ediyor

AK Parti Diyarbakır eski Milletvekili Avukat Cavit Torun, Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun bildirisinden çok sayıda Yargıtay Hakimi'nin rahatsız olduğunu ve üzüntü duyduğunu söyledi.

Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun açıklamasının 31 hakimin görüşü olduğunu ve bütün Yargıtay Hakimleri ve Daire Başkanları'nın görüşüymüş gibi yansıtıldığını söyleyen Torun, 'Y muhtıraya anında hükümet tarafından cevap verilmesi üzerine kendileri ile konuşma imkanı bulduğumuz bir çok Yargıtay Hakimi, kurumun içerisine düşürülmüş olduğu durumdan oldukça üzüntülü olduklarını söyledi.

KİMSENİN HABERİ YOK

Yargıtay Hakimleri işleyişten oldukça rahatsız. Başkanlar toplanmış, herkesin görüşüymüş gibi açıklama yapmışlar. Yargıtay Başkanlar Kurulu başkanı oldukları daire hakimlerine, başkanlarına sormadan direk açıklama yapmışlar. Açıklama bütün Yargıtay Daire Başkanları'nın görüşü değil 31 hakimin görüşüdür. Şimdi bir oylama yapılsa böyle bir görüş için çok az sayıda hakim açıklamanın altına imza atar. Bu nedenle Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun açıklaması Yargıtay'ın görüşü olarak kabul edilemez.' diye konuştu.

HEDEF KAPATMA DAVASI

Son bildiriyle Yargıtay'ın çok garip bir duruma düştüğünü anlatan Torun, haklarında dava açılanların en tabii hakları olan savunma hakkını kullanma yolundaki isteklerinin toplumun nerede ise tamamında revaç bulması ve batılı bilim ve hukuk adamlarının da buna destek olmasını; akıl, mantık ve hukuk dışına çıkma olarak değerlendirdi. Aslında korku şudur: Toplumda davaya karşı oluşan yoğun konsensüs sonucu Anayasa Mahkemesi'nin kapatma davasını red edeceği veya hazine yardımlarını keseceği yolunda karar verme ihtimalinin belirmesidir.' ifadesini kullandı.


Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?