banner39

Yargıtay Metin Kaplan'a verilen cezayı bozdu

Metin Kaplan'a, ''anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek'' suçundan verilen müebbet hapis cezası bozuldu

Arşiv 12.02.2010, 15:24 12.02.2010, 15:24
Yargıtay Metin Kaplan'a verilen cezayı bozdu

 


Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Metin Kaplan'a, ''anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek'' suçundan verilen müebbet hapis cezasını bozdu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasası'nın öngördüğü laik Cumhuriyet düzeni yerine şeriat esasına dayalı bir düzen getirmek amacıyla silahlı eylemlere teşebbüs eden ''Anadolu Federe İslam Devleti/İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği (AFİD/İCCB)'' adlı yasa dışı silahlı terör örgütünün lideri ve yöneticisi olduğu hususunda kesin kanaate'' vardığı Kaplan'a, 765 sayılı eski Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 146/1. maddesi uyarınca, ''Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.

Bu kararın temyiz edilmesiyle ilgili duruşmayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Kaplan hakkında verilen kararı bozdu.

''Anayasayı ihlal suçunun işlenebilmesi için fail tarafından cebir ve şiddet kullanılması gerektiğine'' işaret eden Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararında, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmak veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmek amacıyla silahlı örgüt kurulmasının yeterli olmadığına, örgütün kuruluş amacını gerçekleştirmek için ülke genelinde tehlike yaratabilecek nitelikte cebir ve şiddet içeren ve ağır suç teşkil eden icra hareketlerine girişmiş olması da gerektiğini'' belirtti.

Sanık Kaplan'ın teokratik esaslara dayalı bir devlet kurmak amacıyla oluşturduğu ve yönettiği ''örgütün silahlanmasının ve vahim eylemler planlamasının suça hazırlık hareketi niteliğinde'' olduğunu vurgulayan Daire, suça hazırlık niteliğindeki planların icra hareketine dönüşmediği ve bu aşamada eylemin anayasayı ihlal suçunu oluşturmadığına hükmetti.

Daire, Kaplan'ın suç oluşturan eylemlerinin ''silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek'' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ''suç vasfında yanılgıya düşerek'' karar verdiğini belirtti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Kaplan'ın eylemlerinin 5237 sayılı yeni TCK'nın 314/1. maddesinde düzenlenen ''silahlı örgüt kurmak veya yönetmek'' suçundan cezalandırılması gerektiğini belirterek, yerel mahkemenin kararını bozdu.

TCK'nın 314/1. maddesi, ''silahlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır'' hükmünü içeriyor.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, bozma kararının ardından davayı yeniden görüşecek. Mahkeme, kararında direnir ve bu kararda temyiz edilirse, dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda karara bağlanacak.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?