Yargıtay üyesi Aktan hakkında yeni suçlama

Ses kayıtlarıyla gündeme gelen Yargıtay üyesi Aktan şimdi de Ergenekon şüphelileri ve avukatlarıyla sıkı ilişki içinde olmakla suçlanıyor.

Yargıtay üyesi Aktan hakkında yeni suçlama

Ergenekon sanığı ‘Cihaner'i kurtarma planları' diye ortaya çıkan ses kayıtlarında ismi geçtiği iddia edilen Yargıtay 8. Daire Üyesi Hamdi Yaver Aktan ile Ergenekon sanıklarının samimi olduklarını gösterem fotoğraflar ortaya çıktı. Ses kayıtları ile gündeme gelen Aktan'ın, Ergenekon şüphelileri eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun yanı sıra Ergenekon'dan gözaltına alınan İlhan Selçuk'un avukatı Fikret İlkiz ile yakın ilişki halinde olduğunu gösteren kareler bugün Vakit gazetesinde yer aldı. Fotoğrafta bir arada bulanan kişilerin sık sık bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundukları da iddialar arasında.

HAMDİ YAVER AKTAN KİM?

İnternete düşen ve Yargıtay 8. Daire üyesi Hamdi Yaver Aktan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında, “Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i kurtarma planları ve Cihaner'i kurtaracak yargı mensubunun Yargıtay Başkanı olacağı” konuşuluyordu. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Cihaner, “görevi kötüye kullanma ve evrakta sahtecilik” suçlarından da Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde yargılanıyor. Erzurum Mahkemesi, aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle Cihaner dosyasının Ergenekon davasıyla birleştirilmesine karar vermişti. İnternete düşen ve Yargıtay üyelerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin Cihaner dosyasının aslını inceleme bahanesiyle Erzurum'dan istedikten sonra birleştirme kararı vereceği, dosyanın bir daha geri gönderilmeyeceği ve tüm tutuklu sanıkların tahliye edileceği konuşuluyordu. Ses kayıtlarında, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker'e “Cihaner dosyasını kapatması halinde Yargıtay Başkanı olacağının söylendiği” ifade ediliyordu.

Kaynak: Vakit

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 10:52
banner53
YORUM EKLE

banner39