banner39

Yargıtay'daki Cihaner davasında ilginç gelişme

Yargıtay, terör örgütüne üye olmakla suçlanan Cihaner'in konuyla ilgili dosyası gelmeden elinde bulunan CD'leri incelemeye aldı.

Arşiv 11.06.2010, 14:03 11.06.2010, 22:16
Yargıtay'daki Cihaner davasında ilginç gelişme

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde “Ergenekon terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasına ilişkin dairede bulunan CD'leri inceledikten sonra, söz konusu dava ile Yargıtay'daki davanın birleştirilmesini değerlendirecek.

Cihaner'in “görevi kötüye kullanmak, evrakta sahtecilik ve imar kirliliğine neden olmak” suçlamalarıyla yargılandığı davaya, Yargıtay 11. Ceza Dairesinde devam edildi.

DOSYAYI BEKLEMEDEN İNCELEME

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, daha önceki duruşmalarda Cihaner'in Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde terör örgütü üyesi olmak suçlamasıyla yargılandığı davanın dosyasının istenmesine rağmen gönderilmediği gerekçesiyle, söz konusu davanın daha önce gönderilen CD kayıtlarının incelenmesine karar verdi.

Daire, ayrıca İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve aralarında Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in de bulunduğu sanıkların yargılandığı “İrticayla Mücadele Eylem Planı” dosyasının da incelenmesine, her iki dosyadaki incelemenin ardından Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava dosyasıyla Yargıtay'daki dava dosyasının birleştirilmesi talebinin değerlendirileceğini açıkladı.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava dosyasını tekrar istedi. Daire, Erzurum'daki dosyaya yapılan itirazlar nedeniyle, itirazları değerlendirmek üzere Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen dosyanın “itiraz değerlendirildikten sonra başka bir işlem yapılmadan ivedilikle Yargıtay 11. Ceza Dairesine gönderilmesine” hükmetti.

DOSYA DİYARBAKIR'A GÖNDERİLMİŞTİ

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Çarşamba günü Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in asker ve MİT mensubu 13 kişiyle birlikte yargılandığı dosyayı Yargıtay yerine ikinci kez Diyarbakır’a göndermişti.

Tutuklu Cihaner’in avukatı Turgut Kazan, olayı skandal olarak niteleyip şunları söylemişti: “CMK’nın 24/2. maddesine göre, müştekinin red hakkı yok. Üstelik mahkeme 10 Mayıs’ta birleştirme kararı verip dosyadan el çekti. Dosyayla ilgisi olmayan biri, 11 gün sonra itirazda bulunmuş diye dosya asla Diyarbakır’a gönderilemez. Bu bir oyundur. Dosyanın Yargıtay’dan kaçırılması planıdır. Açıkça hukuka aykırıdır ve suçtur.”


Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?