Yarın gece yarısından itibaren ilaç alacaklar dikkat!

Yarın geceden itibaren alınacak ilaçlara kare kod uygulaması başlatılacak.

Yarın gece yarısından itibaren ilaç alacaklar dikkat!


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız 15 Mayıs gece yarısından sonra ilaçlarda kare kod uygulamasına geçilerek, ilaç takip sisteminin devreye gireceğini ve kare kodsuz ilaç kalmayacağını açıkladı. Zararsız, SGK Başkanlığı’nda Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle düzenlediği basın toplantısında Mayıs’ın 15’ini 16’sına bağlayan gece yarısından itibaren ilaç takip sistemi üzerinden ilaçların satışına dair sistemin devreye gireceğini bildirdi. Zararsız, Sağlık Bakanlığı veri tabanında yer alan ilaç takip sistemi ile kayıt yapılmasının ve satılan bütün ilaçların kayıtlarının düşürülmesi uygulamasının devreye gireceğini ifade etti.

AKSAMA OLMAMASI İÇİN ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Haziran’dan itibaren Türkiye’de hiçbir ilacın kare kodsuz olarak satışın mümkün olmayacağını söyleyen Zararsız, bütün ilaçların kare kodlu olarak satılacağını vurguladı. Zararsız şöyle konuştu: "Buna dair her türlü tedbiri aldık. Programlarımızı oluşturduk. Testleri yaptık, sistemimizi hazır hale getirdik. Bu işin önemi özellikle de sağlık harcamalarındaki suistimalin ve mükerrer ilaç satışının önüne geçilmesi. Ayrıca bu sayede gereksiz ilaç kullanımı önlenmiş olacak. 16 Mayıs’tan itibaren alınacak ilaçlarda uygulanacak kare kod işlemlerine tüm vatandaşların tahammül göstermesini ve 1-2 gün yaşanacak aksaklıkların derhal SGK’ya bildirilmesini istiyoruz."

İLAÇLAR KAYIT ALTINA ALINIYOR

Zararsız, eczanelerin ihtiyacı olan Kare Kod Okuyucusunu Türkiye Eczacılar Birliği ile birlikte hareket ederek, tüm eczanelerin bu okuyucuyu almasının sağlandığını kaydetti. Zararsız, SGK ve Sağlık Bakanlığı veri tabanının ilaç takip sistemine hazır olduğunun altını çizerek, “Günlük 3,5 milyon civarında on-line işlemin yapıldığı bir sistemde ilk zamanlar bir yüklenme nedeniyle bir performans düşüklüğü olabilir. Bu en fazla 1 veya 2 gün sürecek. O günlerde 24 saat alarm vaziyetinde çalışacağız” diye konuştu.

Zararsız, bir vatandaşın bile kare kodlu ilacı almadan eczaneden ayrılmayacağını dile getirerek, bu sayede Türkiye’deki tüm ilaç üretiminin ve pazarlamasının kayıtlı olacağının sözlerine ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 17:52
banner53
YORUM EKLE

banner39