YARSAV, 22 yıl önce getirilen yasayı şimdi iptal ettirdi

YARSAV, 22 yıl önce Özal hükümeti döneminde getirilen yasayı Ak Parti hükümeti dönemi gelince eşitliğe aykırı diye AYM'ye taşıdı.

YARSAV, 22 yıl önce getirilen yasayı şimdi iptal ettirdi

Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı'nın burs verdiği hukuk öğrencilerinin yazılı sınava girmeden hakim ve savcı olabilmelerine olanak sağlayan düzenlemeyi iptal etti.

YARSAV, Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'da 1988'de ANAP hükümeti tarafından yapılan değişiklikle getirilen düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açmıştı.

YARSAV, düzenlemenin Anayasa'nın “eşitlik” ilkesine aykırı olduğunu ileri sürerek iptali için AYM'ye başvurulmasını talep etmişti. Danıştay 12. Dairesi de bu talebi kabul ederek düzenleminin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

AYM, başvuruyu geçen hafta görüştü. Mahkeme, Adalet Bakanlığı hesabına, hakim ve savcı ihtiyacını karşılamak üzere, burs verilmesi suretiyle yükseköğrenimini tamamlayanların, yazılı sınava girmeden hakim ve savcılık stajlarını yapmalarına olanak sağlayan düzenlemeyi oybirliği ile Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

Ancak AYM, yürürlüğünün durdurulması istemini, “telafisi güç veya imkansız bir zarar doğması” koşulunun oluşmaması nedeniyle reddetti. Buna göre AYM'nin iptal kararı, gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla yürürlüğe girecek. AYM'nin kararına göre Adalet Bakanlığı'ndan burs alan öğrenciler de hakim ve savcı olabilmek için diğer adaylar gibi yazılı sınava girerek belirlenen puan barajını aşmak zorunda olacaklar. 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 09:47
banner53
YORUM EKLE

banner39