banner39

YARSAV Başkanı'ndan medyaya çağrı

YARSAV Başkanı, Ergenekon operasyonu ve iddianame ile gündeme gelen iddiaların maksatlı ve yıpratma amaçlı olduğunu savundu.

Arşiv 24.03.2008, 18:29 24.03.2008, 18:29
YARSAV Başkanı'ndan medyaya çağrı


Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, yürütülen soruşturmaların tarafsızlıkla yapılması, hiçbir makam ve kişinin engellememesi için medyaya çağrıda bulundu.

Eminağaoğlu, yürütülen soruşturmaların tarafsızlıkla yapılmasını hiçbir makam ve kişinin engellememesi, yasal olmayan amaçlar için hiç kimsenin hukuksal ilke ve doğrulardan ayrılmaması gerektiğini belirterek, ''Gerçek dışı haberlerle ilgili olarak düzeltme ve cevap hakkı yoluna gidilmiş olup, ayrıca her türlü hukuksal ve cezai sonuçlu başvurular da yapılacaktır'' dedi.

YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ''bazı basın yayın organlarında ve internet sayfalarında, şahsı ve Başkanı olduğu YARSAV ile ilgili, yayın yasağı olan ve bizzat Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülmesi gereken bir soruşturma ile ilişkilendirilerek, gerçekle bağdaşmayan, tek yanlı, amaçlı olarak üretilen haber ve yorumlara yer verildiğini'' belirtti.

''Ceza Muhakemesi Yasası kuralları uyarınca gizlilik içinde yürütülmesi gereken bir soruşturmaya atfen, belirsiz bir kaynak tarafından, gerçek dışı bazı bilgilerin sürekli olarak basın yayın organlarına servisinin bile hukuk dışı amaçlara hizmet edildiğini gösterdiğini'' savunan Eminağaoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

SALDIRILAR, YIPRATICI

''Yaklaşık iki yıldır siyasi partiler soruşturma bürosunda görevli olmamama rağmen, şahsımla ilgisi olmayan konularda adım kullanılarak yaratılan gerçek dışı haberlerle güdülen amaç, görev yaptığım kurum, şahsım ve YARSAV'ı yıpratmaktır. Yargıç ve savcıların serbestçe örgütlenmeleri yolunda hükümetin ve Adalet Bakanlığının, Avrupa Birliğine vaki taahhütlerine rağmen, yürütme organının etkisi altına alınamayan ve serbestçe faaliyette bulunan YARSAV'ın kurucu üyesi ve Başkanı olmam, ayrıca YARSAV'ın yargı ile ilgili konularda faaliyetleriyle aldığı mesafe bu linç kampanyasını ortaya çıkarmıştır.''

''YARSAV'a ve şahsına yönelik bu saldırıların yeni olmadığını, kuruluşunun hemen akabinde YARSAV'ın tüzüğüne müdahale edildiğini, genel kurulu hakkında ve fesih istemli soruşturmalar açıldığını'' belirten Eminağaoğlu, bunlardan sonuç alınamadığını, YARSAV'ın kapatılması için yasa tasarısı hazırlandığını, bu tasarının kadük kaldığını, daha sonra tekrar kapatılması yolunda yasa tasarısı hazırlandığını kaydetti.

Eminağaoğlu, şunları kaydetti:

''Halen 1100 üyesi olan YARSAV'a yönelik bu işlem, yargıya açık bir saldırıdır. Yürütülen soruşturmaların tarafsızlıkla yapılmasını hiçbir makam ve kişi engellememeli, yasal olmayan amaçlar için hiç kimse hukuksal ilke ve doğrulardan ayrılmamalıdır. Gerçek dışı haberlerle ilgili olarak düzeltme ve cevap hakkı yoluna gidilmiş olup, ayrıca her türlü hukuksal ve cezai sonuçlu başvurular da yapılacaktır.''

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?