banner15

YARSAV: Teklif yargı reformunu gerçekleştirmiyor

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, "Teklif yargı reformunu gerçekleştirmiyor" iddiasında bulundu.

YARSAV: Teklif yargı reformunu gerçekleştirmiyor


Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, Anayasa değişikliği teklifinin yargı reformunu gerçekleştirmediğini, temel hak ve özgürlükleri genişletmediğini iddia ederek, "Yargıyı ele geçirmek, yargı üzerinden rejimin değiştirilmesine de neden olur" dedi.

Tüm Öğretim Elemanları Derneği ile YARSAV'ın ortaklaşa düzenlediği "Anayasa, Sendika, Ekonomi" konulu panel Petrol-İş Sendikası Konferans Salonu'nda yapıldı.

Panelin açılışında konuşan Tarhan, YARSAV olarak "Darbe Anayasasının, yargı bağımsızlığını engelleyen hükümlerinin bir an evvel değiştirilmesi için" talepte bulunduklarını ifade ederek ancak kendilerinin istediği değişikliğin şu an Mecliste oylaması yapılan paketin içerisinde yer almadığını söyledi.

Söz konusu değişikliklerin sadece AK Parti yararına olduğunu ve AK Parti'nin, "parti devleti yaratmak için anayasal düzenlemeler yaptığını" iddia eden Tarhan, "Yargının yargı olmaktan çıktığını, yapılan değişikliklerin anayasal güçlerin eşitliği ve ayrılığı ilkesine ters olduğunu" öne sürdü. Anayasa değişikliği çalışmalarında yargıya sorulmadan ve yargı kurumları dışlanarak, uzlaşıdan uzak bir yol izlendiğini belirten Tarhan, "Yandaş medya kampanyaları, güdümlü sivil toplum kuruluşları ve tek yönlü bilgilendirme çalışmaları ile toplumun etkilendiğini" iddia etti. Tarhan, "AKP açık açık diktatörlük hevesini kamuoyuna hissettirmiştir. Gençliğe hitabe artık tek referansımızdır. Hiç gelmeyeceğini düşündüğümüz günler gelmiştir. İçinde bulunduğumuz vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeye vakit yoktur" dedi.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 22:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35