banner15

YARSAV yine sahnede!

YARSAV Başkanı Eminağaoğlu yine basın toplantısı yaparak hükümete eleştirilerde bulundu.

YARSAV yine sahnede!


Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, hükümetin yargıyı "hizaya getirmek" için savcılar ve hakimlere terörist muamelesinde bulunduğunu öne sürdü. 

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nde, yargıç ve Cumhuriyet Savcıları hakkında yürütülen işlemler ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun son kararlarına yönelik iddialarda bulundu.

Eminağaoğlu, basın toplantısına başlarken "telekulak" konusuna işaret ederek, "Telefonumu mikrofonun yanına koyayım. Bizi dinleyenler zorluk çekmesin. Bu dinleme durumu öyle bir hal aldı ki artık bu şeyi cebinde taşıyan hakim ve savcıların hepsi dinlenir hale geldi" iddiasında bulundu.

Hakim ve savcılara yönelik olarak Adalet Bakanlığı tarafından son dönemde başlatılan uygulamaların hukuk tarihinde eşi görülmemiş bir durum olduğunu belirten Eminağaoğlu, söz konusu uygulamaların yargıyı "hizaya getirme" çalışması olduğunu iddia etti.

Eminağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yapılan, yargıdan hesap sorma, siyasi iradeyi geçmişte denetlemiş veya siyasi irade tarafından listelenmiş yargıç ve cumhuriyet savcılarını, dolayısıyla yargıyı hizaya getirme operasyonudur. Adana'da, Ankara'da, Erzincan'da, İstanbul'da, Kartal'da, Sincan'da ve daha bir çok yerde, yargının bu yöntemlerle terörist muamelesine tabi tutulması; yargı erkine, yani ulusa, yani devlete terörist demekle eş anlamlıdır. Üstelik, kişilerin değil, hedef alınan mahkemelerin basılarak kararlara el konulmasının hiçbir açıklaması olamaz. Bu anlayışa göre erkler ayrılığının varlığı bile, darbe ortamı demektir, çünkü bağımsız yargı siyasi iktidarı denetleyebilir, sınırlandırabilir. Bu anlayış bir an önce terk edilmeli, siyasi irade, mevcut soruşturmaları kötüye kullanmamalı, fırsat olarak görmemelidir."

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2009, 16:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35