banner39

YARSAV'a karşı 'Demokrat-Yargı'

Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can, alternatif meslek örgütü kuruyor.

Arşiv 17.12.2009, 07:19 17.12.2009, 08:06
YARSAV'a karşı 'Demokrat-Yargı'

Anayasa Mahkemesi raportörü Doç. Dr. Osman Can'ın başkanlığında hareket eden bir grup hakim ve savcı, Yargıçlar ve Savcılar Birliği'ne (YARSAV) alternatif, yeni bir meslek örgütü oluşturmak için harekete geçti.

Bir süre önce YARSAV üyeliğinden istifa eden Osman Can ve biri emekli beş hakim, kuruluş dilekçesini bugün verecek. Kurucu başkanlığını Osman Can'ın üstleneceği yeni derneğin adı 'Demokrasi ve Özgürlük İçin Yargıçlar ve Savcılar Birliği' oluyor.

Derneğin kısa adı ise 'Demokrat - Yargı' kondu. Geçici yönetim kurulunda Can'ın yanı sıra Beypazarı Hakimi Orhan Gazi Ertekin, Kazan Hakimi Kemal Şahin, emekli askeri Hakim Ümit Kardaş ve Ödemiş Hakimi Faruk Özsu görev alacaklar.

AKP'nin kapatılması ve türban davalarında verdiği raporlarla gündeme gelen Doç. Dr. Osman Can ve bazı hakim ve savcıların öncülüğünde kurulacak olan Demokrat - Yargı Derneği'nin, tüzüğünde yer alan ifadeler özetle şöyle:

İDEOLOJİK TARAFSIZLIK: Özgürlükçü demokratik ilkeler çerçevesinde, ideolojik tarafsızlık esas alınacaktır. Türkiye toplumu 1839'dan beri yapılan yerel seçimlerden başlayarak demokratik bir kültüre sahiptir. Birlik, kurumsal yapıların darbe ve müdahaleleriyle kesintiye uğratılan ve zayıflatılan bu tarihi kültürün, 21. yüzyılın katılımcı, çoğulcu ve özgürlükçü standartlarıyla geliştirilerek, özgüvenli ve güçlü bir toplumsal yapıya zemin sunabileceğini kabul etmektedir.

MİLİTARİZİM TEHDİDİ: Militarizm hukuk sistemini tayin etmek ve hukuk uygulamasını doğrudan etkilemek suretiyle, hukuk devletinin inşası önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır. Militarizm, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına yönelik bir tehdittir. Tüm devlet aygıtıyla birlikte silahlı kuvvetlerin demokrasi ilkeleriyle temel hak ve özgürlüklere kayıtsız-şartsız bağlı kılınmasının bağımsız ve tarafsız bir yargı kültürü bakımından yaşamsal önemi vardır.

ÖZGÜRLÜKÇÜ LAİKLİK: Dernek Batı demokrasilerinde tarihsel olarak ortaya çıkan özgürlükçü bir düzende barış aracı olan laikliğin, özgürlükçü ve demokratik felsefesiyle ve önkoşulsuz biçimde Türkiye'de uygulanmasını savunur.

DARBE ANAYASINA KARŞI: Türkiye'nin tek demokratik Anayasası olan 1921 Anayasası, saygın tarihi referanstır. 1924 Anayasası ise dikkate değer bir Anayasa'dır. Demokrasi ve Özgürlük İçin Yargıçlar ve Savcılar Birliği, darbe ürünü tüm anayasaları reddeder. 

Kaynak: Akşam

 

banner53
Yorumlar (0)
14
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?