banner39

Yasak alanlardan biri dağ kadrosundan

DTP'nin yasak alan isimlerinden biri de dağdan inen Cemal Kuhak oldu.

Arşiv 12.12.2009, 12:52 12.12.2009, 12:52
Yasak alanlardan biri dağ kadrosundan

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Askerden kaçıp PKK'ya katıldı, PKK'dan kaçıp askere teslim oldu. DTP kapatılınca siyasi yasak aldı. DTP'nin kapatılması ve partinin siyaset yasağı getirdiği 37 kişi arasında yer alan Cemal Kuhak PKK'nın dağ kadrosunda çıktı.

Sabah'ın haberine göre, Kuhak'ın partinin kapatılması arifesinde önceki akşam örgütten kaçarak Tunceli İl Jandarma Komutanlığına teslim olduğu ortaya çıktı. DTP Tunceli İl Gençlik Komisyonu Yürütme Kurulu üyesi olarak faaliyet yürüten 26 yaşındaki Cemal Kuhak, Tunceli'de PKK ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle 2006'da tutuklandı ve hakkında "Yasadışı terör örgütü üyesi olmak" suçundan dava açıldı. Malatya Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve 8 ay tutuklu kalan Kuhak daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Cemal Kuhak bu yılın Şubat ayında ise "Yoklama kaçağı" olduğu gerekçesiyle yakalanıp askere götürüldü. Kayseri İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda silah altına alınan Kuhak, rahatsızlığı nedeniyle revire çıkıp doktor raporu aldı ve hava değişimi nedeniyle 15 gün memleketi Tunceli'ye gönderildi. Psikolojik sorunları başlayan Cemal Kuhak iznini geçirdikten sonra birliğine teslim olmak üzere evden ayrıldı. Ancak firar eden Kuhak, PKK'nın dağ kadrosuna katıldı.

KÖTÜ ŞARTLARA 3 AY DAYANABİLDİ

Dağdaki ağır yaşam şartları, güvenlik güçlerinin yoğun operasyonları ve yeraltındaki sığınaklardaki kötü koşullara sadece 3 ay dayanabilen Cemal Kuhak, tuvalete gitme bahanesiyle 3 gün önce silahsız olarak örgütten kaçarak Tunceli İl Jandarma Komutanlığı'na gelerek teslim oldu. Pişman olduğunu ve dağdaki yaşam koşullarına dayanamadığı için kaçtığını ifade eden Kuhak'ın sorgusu devam ederken, hakkında dün DTP'nin kapatılmasıyla birlikte 5 yıl da siyaset yasağı getirildi.

banner53
Yorumlar (1)
buyuk turkıye 12 yıl önce
Bır pkk lı bosuna tesım olmaz. bu adamı sakın bırlıge teslım etmeyın dırek hapıse gonderın. bu adam kesın bırlıgınde bır teror organızasyonu ıcın programlanmıstır
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?