banner15

Yasak durdukça eylem sürecek

Başörtüsü Eylemleri Bir yılını dolduran İnanç Özgürlüğü Platformu'nun üyeleri, yasak durdukça eylemlerinin süreceğini açıkladı.

Yasak durdukça eylem sürecek

İnanç Özgürlüğü Platformu'nun her hafta cumartesi günü Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda yaptığı "başörtüsüne özgürlük" eylemleri bir yılını doldurdu. Platform üyesi kuruluşlar bu hafta 52. defa Abdi İpekçi'de biraraya gelerek yasağın kaldırılmasını istedi. İnanç Özgürlüğü Platformu, eylemlerin bir yılını doldurması nedeniyle önceki gece bir program düzenledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİM konferans salonundaki programa platformu oluşturan Mazlum-Der, Başkent Kadın Platformu, İlkder, Tüketiciler Birliği, Özdevsen, Kadbir, İHH, Asder, Vahdet Vakfı, Anadolu Gençlik ile destekleyen kuruluş olarak İHD yöneticileri katılarak birer konuşma yaptı.

TEREDDÜTÜMÜZ GEÇTİ

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, platformun genişleyerek tüm Türkiye çapında yayılması ve dünyadaki benzer kuruluşlarla işbirliği yapması gerektiğini söyledi. Kırbaşoğlu, "Bizim lügatımıza özgürlük kavramının girdiği gibi, direniş ve muhalefet kavramlarının da girmesi lazım" dedi. İHD Genel Başkanı Alataş ise İHD olarak ilk başlarda başörtüsü konusunda tereddüt yaşadıklarını ancak bu ikilemin uzun sürmediğini belirterek, "Hem inanç özgürlüğü, hem ifade özgürlüğü, hem de kadına karşı ayrımcılıktan dolayı başörtüsü yasağı açık bir insan hakları ihlalidir. Bunda hiçbir tereddüt yok" dedi.

KAPILARINDAN KOVDULAR

Alataş, herkesin kendi hakları kadar başkalarının haklarını da savunmasının önemine de dikkat çekti. Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen ise bundan sonra da Abdi İpekçi Parkı'nda YÖK'ü, Anayasa Mahkemesi'ni ve bu platformu kapısından kovan siyasi partileri eleştirmeye devam edeceklerini söyledi.

İnanç Özgürlüğü Platformu'nun düzenlediği gecede eylem görüntülerinden sinevizyon gösterisi ve şiir dinletisi de yapıldı. İnanç Özgürlüğü Platformu'nun düzenlediği gecede eylemleri takip eden gazetecilere plaket verildi. Yeni Şafak Gazetesi'nden Kezban Bülbül plaketini Başkent Kadın Platformu temsilcisinden aldı.

Yüzde doksan mutabakat var

Başkent Kadın Platformu'ndan Emine Yiğit, "Mevcut iktidar önce toplumsal mutabakat dedi, yapılan anketlerde yüzde 90 mutabakat çıkınca kurumsal mutabakat gerekir dediler. Bizim çözüm öne-rimiz kurumsal mutabakatı beklemek değil. Tam demokratikleşme olmadan bu sorun çözülemez" derken, Kad-Bir Başkanı Ayşe Serap Şahiner ise, "Bu milletin teveccühünü tekrar kazanmak isteyenlerin bu sorunu çözmesi gerekiyor" diye konuştu.

'Bizim için uğraşan yok' sitemi eylemleri başlattı

Başörtüsüne özgürlük eylemleri 11 Şubat 2006 Cumartesi günü başladı. Eylemlerin öncülüğünü yapan ve hemen her eyleme katılan Mazlum-Der Ankara Şube yönetiminden Bayram Akçay, platformun kuruluşunu şöyle anlattı: "Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nin önünden geçerken başörtüsü yasağı mağduru bir öğrenciyle konuştuğumda 'bizi anlayan yok, bizim için uğraşan da yok' dedi. O sözden sonra bu süreç bizim boynumuzun borcu oldu. Tek tek bütün kurumları dolaştım. Mazlum-Der Ankara Şubesi olarak, biz başlıyoruz gelen gelsin dedik, ondan sonra bazı katılımlar oldu ve eylemler başladı." Başörtüsü eylemlerini üç hafta üç siyasi partinin önünde yapmak istediklerini anlatan Akçay, AK Parti ve CHP önünde yaptıkları basın açıklamalarında partilerin, grubun görüşme talebini geri çevirdiğini, MHP'nin ise partinin önünde açıklama yapılmasına bile izin vermediğini, "gelmeyin yoksa karışmayız" denildiğini anlattı. Akçay, yasaklar devam ettiği sürece eylemlere sonuna kadar devam edeceklerini söyledi. Ankara'dan önce İzmit'te de çeşitli kuruluşlar İnanç Özgürlüğü Platformu oluşturdu ve yaklaşık bir buçuk senedir bu ilde her hafta eylem yapılıyor. Van İnanç Özgürlüğü Platformu ise bu hafta 22. eylemini yaptı. Mazlum-Der Akyazı Şubesi'nin öncülüğünde Akyazı'da da bu hafta eylem başlatılacağı, benzer platformlar için hazırlıkların başka bazı illerde de sürdüğü belirtildi.

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35