banner15

Yasakçı Belçika'ya İslam dünyasından tepki

Yüzü örten kıyafetler için yasa çıkarmak için ilk adımı atan Belçika'ya Müslümanlar sert tepki gösterdi

Yasakçı Belçika'ya İslam dünyasından tepkiMucahid Yıldız- Dünya Bülteni-Almanya

Belçika’da meclis onayından geçen burka yasağı İslam aleminde tepkiyle karşılandı. Birçok Arap ülkesindeki vaizler, Belçika’daki peçeli çarşaf giyme yasağını Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük olarak değerlendirdi. Suudi Arabistan’da bir vaiz Belçika’da yaşayan Müslümanlara bu ülkeyi terkederek başka yerlere göç etmeleri çağrısı yaptı.

Başkent Riyad’daki El-Diraa Camii vaizi Şeyh Abdurrahman, ‘Bir Müslüman dinini koruyamıyorsa, hicret etmelidir. Çünkü Allah’ın yeryüzü geniştir’ dedi. Şeyh Abdurrahman, bir yerde Müslümanların inançlarını tebliğ edememeleri durumunda, o diyarı terketmeleri gerektiğini ifade etti.

Yemen’in başkenti Sanaa’daki El-Sinidar Camii vaizi Halid Bahişvan, Belçika ve Fransa’nın İslami hicaba karşı gösterdikleri tavrı büyük bir şaşkınlıkla karşıladığını, zira buralarda çok az Müslümanın yaşadığını, azınlıktaki Müslümanların çoğunluk tarafından tehdit olarak algılanmasını anlayamadığını söyledi. Halid Bahişvan, Müslüman kadınların başlarını örtmelerinin yüzlerini örtmekten daha önemli olduğunu belirterek, yüzlerini örtmelerinin illa da dini bir zorunluluk olmadığını kaydetti.

Kuzey Irak’taki Erbil şehri El-Mustafa Camii vaizi Muhammed Abdulkavi de, Fransa ve Belçika gibi normalde vatandaşlarının özgürlüklerine riayet eden iki ülkede böyle bir yasağın konularak Müslümanlara bu özgürlüğün verilmemesini büyük bir hata olarak niteledi. Abdulkavi, bu iki ülkede Avrupalı kadınlar istedikleri gibi açık giyinebilirken, Müslüman bayanlar neden istedikleri gibi giyinemez sorusunu yöneltti.

Bağdat'taki Şii vaizlerinden Mohannad el-Musavi de, Belçika ve Fransa’daki burka yasağını eleştirerek, ‘Yüzlerce yabancı turist Arap ülkelerinde İslam’a hiç de uygun olmayan kıyafetlerle gezerken buralarda kendilerine hiçbir yasak getirilmiyor (Suudi Arabistan ve İran hariç). Neden bize peki Avrupa’da bu muamele yapılıyor?’ dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 14:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35