banner39

Yasaklı Ebu Gureyb Resimlerine İzin

ABD'de bir mahkeme, yasaklı Ebu Gureyb fotoğraflarının yayımlanması gerektiğine karar verdi. ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers, mahkemede sözü edilen 87 fotoğraf ve 4 video bandının yayımlanmasının el-Kaide örgütünü güçlendireceğini, Afganistan ve

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yasaklı Ebu Gureyb Resimlerine İzin

ABD'de bir mahkeme, adını Iraklı tutsaklara işkence ve kötü muameyle duyuran Ebu Gureyb cezaevinde çekilen bazı yasaklı fotoğrafların yayınlanması gerektiğine karar verdi. Dava konusu 87 fotoğraf, ordunun elinde bulunuyor. 2003 yılında bu hapishanede çekilen ve Amerikan askerlerini Iraklı tutsaklara işkence yaparken ve aşağılayıcı muamelede bulunurken gösteren benzer fotoğraflar, tüm dünyada büyük tepki yaratmıştı. Amerikalı askeri yetkililer, yeni fotoğrafların yayımlanmasıyla ülkenin imajının yeniden ağır bir darbe yiyeceğini düşünüyorlar. New York Bölge mahkemesi yargıcı Alvin Hellerstein'in 50 sayfalık gerekçeli kararı Bush Yönetimi'ni bir kez daha zor durumda bırakabilir.

87 fotoğraf bulunuyor

ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers, mahkemede sözü edilen 87 fotoğraf ve dört video bandının yayınlanmasının El Kaide'yi güçlendireceğini, Afganistan ve Irak yönetimlerini zayıflatacağını ayrıca Amerikan birliklerine karşı direnişi körükleyeceğini savundu. Yargıç Hellerstein, Genelkurmay Başkanı'nın görüşlerine saygı duyduğunu belirtmekle birlikte, fotoğrafların yayınlanmasında ısrar eden Amerikan Yurttaş Hakları Birliği'ni talebini yerinde bulduğunu vurguladı. Yargıç, kendi ifadesiyle şantaja boyun eğmeyeceklerini belirtti ve Irak'taki mücadelenin Amerikan hükümeti ve askerlerinin, güvenilirliği ve şeffaflığından ödün verilmeden yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

20 gün süre tanındı

Mahkeme temyiz hakkını kullanması için Amerikan Yönetimi'ne 20 gün süre tanıdı. Davayı açan insan hakları örgütü, temyiz sürecinin aylar alabileceğini bu yüzden fotoğrafların hemen yayımlanmasını beklemediğini açıkladı. Ebu Gureyb hapishanesinde daha önce çekilen fotoğraflarda Amerikalı askerler, soyunmaya ve birbirlerinin üstüne çıkmaya zorlanan Iraklı tutsakların başında gülümseyerek poz veriyorlardı. Bazı fotoğraflarda da askerler, yine çıplak Iraklı tutsakları boyunlarında tasmayla dolaştırırken görülüyordu. Skandala adı karışan düşük rütbeli askerler yargıya sevkedildi. Son olarak Lynndie England adlı bir kadın asker bu hafta başında 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?