banner39

Yaşayan Kütüphane

Kitaplarının gerçek insanlar olan Yaşayan Kütüphane, AFM'de deneyimlerini aktaracak.

Arşiv 12.02.2010, 00:42 12.02.2010, 00:42
Yaşayan Kütüphane


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

2010 yılının ilk Yaşayan Kütüphanesi, 13 Şubat Cumartesi, 14 Şubat Pazar ve 16 Şubat Salı günleri 9. !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde kuruluyor.

Yaşayan Kütüphane normal bir kütüphane gibi çalışıyor. Kitapları, kitapların katalogları, okuyucuları, üye kartları ve kütüphanecileri var.

Okuyucular kütüphane kataloğundan seçtikleri kitapları alıp okuyorlar. Daha sonra kitapları kütüphaneye iade ediyorlar. Dilerlerse bir kitabı birden fazla kişi aynı anda okuyabiliyor.

Yaşayan Kütüphane’nin diğer kütüphanelerden tek farkı kitapların insan olması!

Toplum Gönüllüleri Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi tarafından uygulanan Yaşayan Kütüphane projesi, aynı kentte birlikte yaşadığı halde birbiriyle iletişime geçme fırsatı bulamayan insanlara yapıcı ve kişisel bir söyleşi ortamı sunmayı ve bu yolla kişilerin birbirlerine karşı önyargılarını yeniden gözden geçirmelerini teşvik ederek toplumsal barışa katkı sağlamayı hedefliyor.
 
Yaşayan Kütüphane tıpkı gerçek bir kütüphane gibi işliyor: Okuyucular kütüphaneye geliyor, katalogdan ödünç almak istedikleri kitabı seçiyorlar; kütüphanecinin yardımıyla kitabı alıyorlar ve belli bir süre okuduktan sonra zarar vermeden kitabı iade ediyorlar. Ancak alışık olduğumuz kütüphanelerden farklı olarak, Yaşayan Kütüphane’de kitaplar insan; ve okuyucularıyla kişisel bir diyalog içine giriyorlar. Kütüphane katalogundaki kitap başlıkları, çoğunlukla genellemelere ve önyargılı davranışlara maruz kalan ve zaman zaman da ayrımcılığa uğrayan grupları temsil ediyor.

 Festival mekanlarından biri olan Beyoğlu’ndaki “The Hall”da kurulacak ve 15:00 - 19:00 saatleri arasında açık olacak Yaşayan Kütüphane’de yaklaşık 15 kitap okuyucularla buluşacak.

Çeşitlilik ve birlikte yaşam temalı bir sosyal sorumluluk projesi olan Yaşayan Kütüphane daha önce Barışarock ve GepGenç Festival kapsamında uygulanmış.
Toplam 9 gün sürecek üç uygulama ile en az 2.500 okuyucunun kütüphaneden yararlanması planlanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?