banner39

Yasin El Kadı davasında iki beraat

Suudi iş adamı Yasin El Kadı adına sahte belge düzenlediği öne sürülen iki noterci beraat etti.

Arşiv 27.04.2007, 14:16 27.04.2007, 14:16
Yasin El Kadı davasında iki beraat

Mal varlığı dondurulan ve Türkiye'ye giriş çıkış yasağı konulan Suudi iş adamı Yasin El Kadı adına sahte belge düzenlediği öne sürülen noter başkatibi Sibel Sevim ile diğer sanık beraat etti.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Sibel Sevim ile Murat Yakupoğlu katılmadı.

Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, Sibel Sevim hakkında “sahte resmi belge düzenlemek” suçundan 2 kez cezalandırılması istemiyle dava açıldığını hatırlattı.

Sibel Sevim'in İstanbul 35. Noterliği Başkatibi olduğu, Murat Yakupoğlu'nun da yeminli tercüman olarak çalıştığını ifade eden mahkeme heyeti, Sevim'in kendisini Yasin Abdullah Azizuddin El Kadı olarak tanıtan ve pasaportu ile müracaat eden şahsın pasaportunu tercüme için Murat Yakupoğlu'na gönderdiğini belirtti.

Sevim'in tercümesi yapılan pasaport örneklerini tasdik ettiği ve Ticaret Sicil Memurluğuna gönderilmek üzere imza beyannamesi düzenlediğini ifade eden mahkeme heyeti, Sevim'in, El Kadı'nın yurda giriş yasağını bilecek durumda olmadığını ve 1998 yılında Beyoğlu 36. ve Eyüp 3. Noterliğince düzenlenen belgelerden de haberdar olmadığını bildirdi.

Sanığın, kendisini El Kadı olarak tanıtan ve pasaportu ile müracaat eden şahsın noterlikçe yapılması zorunlu bulunan imza örneğini aldığını kaydeden mahkeme heyeti, Sevim ve Yakupoğlu'nun suç işleme kasıtları ve olayda ihmallerinin bulunmadığını ifade etti.

Mahkeme heyeti, aksinin düşünülmesi durumunda Sevim ve Yakupoğlu'nun noterlikte sahte işlem yaptıran kişilerin eylemine katıldıklarının kabul edilmesi gerektiğini belirterek, bunun da mantık ve hukuk kuralları ile bağdaşmayacağını bildirdi.

Mahkeme heyeti oy çokluğuyla Sevim ve Yakupoğlu'nun beraatına karar verdi.

Üye hakim Özdemir Akon ise Sibel Sevim'in beraatı yönündeki karara muhalif kalarak, sanığın cezalandırılması gerektiği görüşünde olduğunu ifade etti.

Geçen celse esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı İlker Yaşar, Sevim'in “resmi sahte evrak düzenlemek” suçundan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını, diğer sanığın ise beraatını istemişti.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?