banner39

Yaşlı kadın başörtülü diye muayene edilmedi

Eskişehir'de yaşlı bir kadın, başvurduğu aile hekimliğinde başı örtülü olduğu için doktor tarafından muayane edilmedi.

Arşiv 08.10.2009, 11:13 08.10.2009, 11:19
Yaşlı kadın başörtülü diye muayene edilmedi


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eskişehir'de yaşlı bir kadın, başörtülü olduğu için aile hekimi tarafından muayene edilmedi. İddialara göre Fatma Arduç (69), mide sancıları içinde gittiği sağlık ocağında tedavi edilmek yerine, Dr. Gülsen Y.'nin "Siz niye kapalısınız?" sözlerine maruz kaldı.

"Normal kıyafetimiz." diyerek karşılık veren yaşlı kadından doktor, nüfus kâğıdı istedi. Rahatsızlığına rağmen evine giden Fatme nine, kimliğiyle sağlık ocağına döndü. Nüfus cüzdanındaki başörtülü fotoğrafı gören doktor, bu kez kimlik ve sağlık karnesindeki resimlerin benzememesini gerekçe göstererek hasta kadının muayenesini yapmadı. İl Sağlık Müdürlüğü, soruşturma başlattı.

Fatma Arduç, şiddetli mide ağrısı üzerine eşi Hamit Arduç ve yeğeni Sara Arduç'un yardımıyla Alanönü Aile Sağlık Merkezi'ne gitti. Sırası gelince muayene için Dr. Gülsen Y.'nin odasına girdi. İddiaya göre, doktor, daha karnesine bakmadan başı kapalı olan Arduç'a, "Siz niye kapalısınız?" diye sordu. İnancı gereği böyle giyindiği cevabını veren Arduç, "Muayene için yüzümü açmam gerekiyorsa açayım." dedi. Bunun üzerine Dr. Y., yaşlı kadına bu şekilde bakamayacağını ve gidip nüfus kağıdını getirmesini istedi.

Ağrılar içindeki hasta, doktorun isteği üzerine evine giderek nüfus cüzdanını getirdi. Dr. Gülsen Y., bu kez sağlık karnesi ile nüfus cüzdanındaki resimlerin birbirine benzemediğini söyleyerek, "Ben sizi şu an muayene edemem. Gidin, nüfus kağıdınız ile sağlık karnenizdeki fotoğrafları değiştirin, öyle gelin." dedi. Olay üzerine Arduç, 2 kilometre uzaklıktaki devlet hastanesine giderek hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadan muayenesini oldu.

Yaşananlar karşısında şaşkına dönen Hamit Arduç, eşini muayene etmeyen Dr. Y. hakkında Sağlık Bakanlığı ile Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'ne şikâyette bulundu. Hamit Arduç, "Bu insanlar doktor olurken herkesi muayene edeceklerine dair hipokrat yemini ediyor. Ama gelin görün ki, şimdi nasıl bir durumla karşı karşıyayız? Yaşadıklarımıza inanmak istemiyoruz; fakat gerçekten yaşadık. Çok üzüldüm." diye konuştu. Eşine ve yeğenine hakaret edildiğini söyleyen Arduç, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "En önemlisi eşimi tedaviden yoksun bırakmıştır. Herkes istediğini giyer. Birbirimize saygılı olmalıyız. İnsanlar, giyim ve inancından dolayı böyle bir duruma maruz bırakılamaz."

Yaşananların çok zoruna gittiğini, üzüntüsünden ağladığını anlatan Fatma Arduç ise daha önce Dr. Y.'ye birkaç kez muayene olduğunu; ama böyle bir durumla karşılaşmadığını dile getirdi. Yaşlı kadın, doktordan şikayetçi olduğunu ve bundan sonra başkalarının da aynı sıkıntıyı yaşamamasını istediğini dile getirdi.

Dr. Gülsen Y. ise Arduç ailesinin iddialarını kabul etmezken, hastalar arasında ayırım yapmadığını dile getirdi. "Ortada bir yanlış anlama olmalı." diyen doktor, "Bu konuda çok fazla da konuşmak istemiyorum. Ailenin benimle ilgili şikayeti olursa istendiği takdirde buna gerekli cevabı veririm. Anlatılanlar doğru değil." diye konuştu.

 

banner53
Yorumlar (1)
Cem Ertok 12 yıl önce
Arkadaşlar lütfen konuyu bilmeden haksız yere yorum yapmayın. Sözü geçen doktoru yakından tanırım. Kendisi aynı zamanda bizim de aile hekimimizdir. Ne kadar nazik olduğuna ve ne kadar özverili çalıştığına yakından şahidim. Tanısanız bana mutlaka hak vereceğinize eminim. Kendisi, doktorluk yaptığı semtte de hastaları tarafından çok sevilen sayılan birisidir. Tek bir kuruşa bile tenezzül etmeyen, hilesiz ve haramsız çalışan birisidir. Konunun iç yüzünü bilemiyorum. Ancak mutlaka bir sebebi olmalı. Eminim ki kendisi sorumluluğu gereği; sizin, benim, hepimizin ödediği vergilerin doğru ve yerinde kullanılması adına, kimlikte sahtecilik olabileceği şüphesiyle böyle davranmıştır. Benim de annem kapalı ve hiçbir zaman doktor hanımdan böyle bir muameleye maruz kalmamıştır. Lütfen yargısız infaz yapmayalım.
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?