Yatırımlar gerçekleşirse 66 bin kişi iş bulacak

Bakan Babacan, "son bir yıl içinde yatırım için yapılan başvurular gerçekleşirse 66 bin kişi iş bulur" dedi.

Yatırımlar gerçekleşirse 66 bin kişi iş bulacak

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Yeni teşvik sisteminden yararlanmak için başvuran işadamları 22.5 milyar liralık yatırım yapacakları taahhüdünde bulundu. 81 il için yapılan yatırım başvuruları gerçekleşirse 66 bin 673 kişi işe kavuşacak. 6 aylık süre içinde dev firmalar ise 4.5 milyarlık yatırım için başvurdu. Bunlar arasında TOFAŞ ve OYAK Renault başı çekerken; otomotivi liman ve elektrikli makine yatırımları izledi.

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Babacan, ekonomideki gelişmeler ve yeni teşvik sisteminin ilk sonuçlarını değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi. 2009 yılı Temmuz ayında yürürlüğe giren sektörel, bölgesel ve proje bazlı yeni teşvik sistemi çerçevesinde 1523 adete teşvik belgesi başvurusu olduğunu açıkladı. Belgelerin öngördüğü yatırım tutarının 22.5 milyar olduğunu belirten Babacan, bunların gerçekleştirilmesi durumunda 61 bin 673 kişiye istihdam yaratılacağını söyledi. Babacan, 6 ayda krize rağmen yapılan başvuru sayısının ve yatırım tutarının önemli olduğunu belirtirken, 81 ilin tamamı için teşvik belgesi başvurusu olduğunun altını çizdi.

IMF MAYIS'TA DEMEDİM

Geçen hafta iş dünyası ile bir araya geldiği toplantının sonuçlarının basına kapalı olduğunu anımsatan Babacan, buna rağmen gazetelerde yalan yanlış haberler çıktığını belirtti. Aynı şekilde partisinin MKYK toplantısının ardından da benzer haberler yazıldığını belirten Babacan, IMF anlaşması konusunda kendisinin bizzat canlı canlı veya resmi yazılı bir açıklama yapmadan kimseden duyulana inanılmamasını tekrarladı.

Türkiye ekonomisinin yeni performans göstergesi olarak uygulamaya girecek olan Mali Kural’ın parametreleri konusunda ise Mayıs ayında açıklama yapılacağını söyledi. Babacan, Mayıs’ta bu parametreleri açıklayacaklarını tekrarlarken, “Mayıs’ı bunun için telaffuz etmiştim, sanırım konuları karıştırmışlar” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, geçen hafta iş dünyası ile yaptığı toplantıda IMF Anlaşmasının Mayıs’ta olacağını söylemediğini belirtti. Babacan, “Mali Kuralın parametrelerini Mayıs’ta açıklayacağız. Sanırım IMF ile Mali Kuralı karıştırmışlar” dedi. 

İşte devlerin yatırım için başvurdukları şanslı iller:

OTOMOTİV


Tofaş- Bursa- 1.387 milyon TL
Oyak Renault- Bursa- 1.203 milyon TL

LİMAN

Asya Port- Tekirdağ- 553 milyon TL
Nursan Denizcilik- Hatay- 265 milyon TL

ELEKTRİKLİ MAKİNA


Vestel- Manisa- 163 milyon TL
Arçelik – Bolu- 148 milyon TL
Arçelik- İstanbul- 124 milyon TL

İLAÇ ÜRETİMİ


Neutec İlaç- Sakarya- 142 milyon TL
İlko İlaç- Konya- 123 milyon TL

MAKİNA İMALAT


Genpower Jeneratör- Ankara- 78 milyon TL
Bosh Rexroth otomasyon- Bursa- 62 milyon TL
ArevaT&D Enerji- Kocaeli- 57 milyon TL
MMK- Atakaş Metalürji- Hatay- 63 milyon TL

MADENCİLİK


Tüprag Metal- İzmir- 95 milyon TL

81 il için başvuru oldu!

 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 13:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35