banner39

'Yatırımlar görmezden geliniyor'

Başbakan Erdoğan bir konferansta ypatığı açıklamada sorumululuk sahibi kişilerin açıklamarına dikkat etmelerini istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Yatırımlar görmezden geliniyor'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, küresel sermayenin Türkiye'deki temsilcisi olan şirket sayısının 14 bin 955 olduğunu ve bunların 8 bin 203'ünün AB üyesi ülkelerden oluştuğunu ifade ederek, ''Bazı sorumluluk sahibi olduğuna inandığım insanlar açıklama yaparken bunlara çok dikkat etmeli. Hamaset türküleri okumakla bu iş olmuyor'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Başarıya Giden Yolda Fırsatlar Ülkesi Türkiye'' konferansında, yurt dışından gelen konuklarla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konferans için Uluslararası Yatırımcılar Derneğine (YASED) teşekkür etti.

Konuşma sonrasında Erdoğan gazeteci Mehmet Barlas ile bir süre sohbet etti.

Türkiye'de son yıllarda gerçekleşen ekonomi ve siyasi gelişmelere değinen Erdoğan, Türkiye'nin, son yıllardaki büyüme, kalkınma ve gelişmeyle birlikte bir imkanlar ve fırsatlar ülkesi olarak adlandırılmaya başlandığını dile getirdi. Büyüme ve kalkınma, demokrasi, siyasi güven ve istikrarla birlikte hukuk devletini güçlendirmeyle sağladıklarını vurgulayan Erdoğan, bütün dünyanın bunları takdirle izlediğini, bu ekonomik ve siyasi istikrar ortamını güçlendirerek Türkiye'nin yolunu açmaya çalıştıklarını, halkın refahını yükseltmeye, üretim ve istihdam alanlarını geliştirmeye devam ettiklerini kaydetti. Toplantının dünkü oturumlarında olduğu gibi bugün de Türkiye'nin yatırımcılar için sunduğu eşsiz imkanların değerlendirileceğini belirten Erdoğan, kendisinin de bu arada bazı uluslararası şirketlerin üst yöneticileriyle bir araya gelme fırsatı bulacağını ifade etti. 2002 yılında göreve geldiklerinde Türkiye'de yıllık enflasyonun yüzde 30 civarında olduğunu, 2005-2006 döneminde 35 yıllık aradan sonra Türkiye'de enflasyonun tek haneli rakamlara inmiş durumda olduğuna işaret eden Erdoğan, 2002 yılında 36 milyar dolar olan toplam ihracat rakamının 2006 yılı sonu itibariyle 85 milyar doları aştığını söyledi. ''Yani 79 senede gelinen rakam 36 milyar dolar, ama 4 yılda bunun üzerine konan 49 milyar dolar'' diyen Erdoğan, bunun, Türkiye'nin nasıl bir güven, nasıl bir istikrar ülkesi olduğunu, girişimcinin bu noktada nasıl bir heyecan yakaladığını açık ve net ortaya koyduğunu aktardı. 2002 yılı sonu itibariyle 181 milyar dolar olan GSMH'nin de 2006 sonu itibariyle 390 milyar doları aşacağının tahmin edildiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, 79 yılda 181 milyar dolara ulaşıldığını, ama bunun üzerine 4 yılda 209 milyar dolar eklendiğini ifade etti. Erdoğan, ''Bu performansımızın ne kadar yükseldiğini, girişimcilerimizin devletiyle nasıl el ele, omuz omuza ve dünya ile bütünleşerek bir noktaya geldiğini gösteriyor'' dedi.

''NİÇİN KARŞINIZ KARDEŞİM?''

Türkiye'de küresel sermaye temsilcisi olan şirket sayısının 2002'de 5 bin 560, bugün ise 14 bin 955 olduğunu aktaran Başbakan Erdoğan, bunun da Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin göstergesi olduğunu belirtti. Türkiye'de artık dünyaya açık bir zeminin olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: ''Özellikle AB karşıtlarına bunu ithaf ediyorum. Bu şirketlerin 8 bin 203'ü AB ülkelerinden. Yani yarıdan fazlasını AB üyesi ülkeler teşkil ediyor. Bunların arasında ilk sırada 2 bin 625 şirketle Almanya geliyor. İkinci sırada bin 420 ile İngiltere, üçüncü sırada da bin 189 ile Hollanda geliyor. Dolayısıyla bazı sorumluluk sahibi olduğuna inandığım insanlar açıklama yaparken bunlara çok dikkat etmeli. Yani (Ben AB'ye karşıyım) derken, (Niçin karşınız kardeşim bunu bir söyle bakalım?) dediğimiz zaman, böyle hamaset türküleri okumakla bu iş olmuyor. Yani insanların yaşam standardını yükseltmeden bu hamasetle olmuyor. Bunun için bir zemin oluşturacaksın. Bunun için bir fırsatlar, imkanlar zemini oluşturulması gerekiyor. Bu oluşacak ki benim insanımın yaşam standardı yükselsin.''AA

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?