banner39

Yaz Kur'an kursları, Anayasa Mahkemesi'nde

Anayasa Mahkemesi, Yaz Kur'an kurslarına ilişkin kanun hükmündeki kararnameyi esastan görüşecek.

Arşiv 05.10.2009, 00:02 05.10.2009, 06:54
Yaz Kur'an kursları, Anayasa Mahkemesi'nde


Anayasa Mahkemesi, ilköğretimin 5. sınıfı bitirenler için tatil döneminde yaz Kuran kursları açılabileceğini öngören kanun hükmünün iptal istemini, 8 Ekimde esastan görüşecek.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, baktığı bir davada, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunu'na 1999 yılında eklenen Ek Madde 3'ün birinci fıkrasının üçüncü tümcesi ile ikinci fıkrasının Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek, Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Yüksek mahkeme, söz konusu hükümlerin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemini 8 Ekim Perşembe günü esastan görüşecek.

Ek Madde 3'ün birinci fıkrası, "İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışında Kur'an-ı Kerim ve mealini öğrenmek, hafızlık yapmak ve dini bilgiler almak isteyenlerden ilköğretimi bitirenler için Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur'an kursları açılabileceğini" düzenliyor. Maddenin iptali istenen birinci fıkrasının üçüncü cümlesinde, "ilköğretimin 5. sınıfını bitirenler için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığının denetim ve gözetiminde yaz Kur'an kursları açılır" ifadesi yer alıyor.

Maddenin iptal istenen ikinci fıkrası ise "Kur'an kurslarının açılış, eğitim öğretim ve denetimleri ile bu kurslarda okuyan öğrencilerin barındığı yurt veya pansiyonların açılış ve çalışmalarına dair hususların yönetmelikle düzenleneceği" öngörüyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?