banner39

Yazıcıoğlu için Kuzey Irak'tan Kürt lider geldi

Salı günü yapılan törende en dikkat çeken grup Irak Kürdistan İslam Birliği Partisi (KİBP) yetkilileri oldu.

Arşiv 03.04.2009, 10:44 03.04.2009, 11:08
Yazıcıoğlu için Kuzey Irak'tan  Kürt lider geldi


Helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nu son yolculuğuna uğurlamak için farklı kesimlerden yüz binlerce insan başkentte buluştu. KİBP Başkanı Selahaddin M. Bahaaddin ve partililer Yazıcıoğlu'nun annesine taziyelerini bizzat sundu.

Bahaaddin, Erbil'den tören için gelmelerinin sebebini şöyle açıklıyor: "Şahsiyeti Türkiye sınırlarını aşmıştı. Türkiye kadar Irak'ı ve Kürt kardeşlerinin sorunlarını da dert edinmişti." Bahaaddin, değişik partilerin ve toplumun farklı kesimlerinin cenazede birleştiğine işaret ederken, "Bu çok güzel bir tablo." diyor. Yazıcıoğlu'nun vefatını "Büyük kayıp." olarak değerlendiriyor.

Bahaaddin, Muhsin Yazıcıoğlu ile 1995'te İstanbul'da bir iftar yemeğinde tanışmış. En son ocak ayında İstanbul'da görüşmüşler. Yazıcıoğlu, İsrail vahşetine maruz kalan Gazze için kan verdiğini anlatmış. Bölge meseleleri konusunda görüş alışverişinde bulunmuşlar. KİBP, Kuzey Irak'ta üçüncü büyük parti konumunda. Bölgesel Kürt yönetiminde iki bakanı bulunuyor. Bağdat'taki merkezî mecliste de temsil ediliyor. Selahaddin Bahaaddin, 1994'te kurulan partinin beş dönemdir genel başkanı. Bahaaddin, partisinin ırkçılığa karşı çıktığını, demokrasiyi ve federalizmi savunduğunu dile getiriyor. Farklı din, mezhep ve ırktaki insanların eşit haklara sahip olması gerektiğini vurguluyor. KİBP lideri, "Eğitime büyük önem veriyoruz. Bir insan ancak donanımlı ve bilgili olursa memleketine, halkına faydalı olabilir." ifadelerini kullanıyor. Tamamı Sünnilerden oluşan partiye Iraklı Kürtler kadar Türkmenlerin de destek verdiği belirtiliyor.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?