banner39

Yazıcıoğlu kazasının nedeni açıklandı

Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterinin düşmesinin nedeni pilotun uçma ısrarı olduğu açıklandı.

Arşiv 17.12.2009, 15:12 17.12.2009, 15:13
Yazıcıoğlu kazasının nedeni açıklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili kaza kırım raporu tamamlandı.

Rapora göre, helikopter kazasının sebebi; görüş mesafesi olmamasına rağmen, uçmakta ısrar eden pilotta. Ulaştırma Bakanlığı Kaza Kırım Ekibi, olayla ilgili hazırladığı araştırma raporunu, Kahramanmaraş Savcılığı'na, TBMM Araştırma Ko-misyonu'na ve yayınlanmak üzere Başbakanlık Resmi Gazete'ye gönderdi.

Pilotaj hatası rapora şöyle yansıdı: "Pilot, uçuş güzergâhındaki meteorolojik bilgileri almadı. Helikopter, Kayseri'ye gitmek üzere hareket etti. Yoğun kar, tipi ve sis nedeniyle normal koşullarda 2 kilometre olması gereken görüş mesafesi 300-500 metreye kadar düştü. Zaman zaman pilot, önünü bile göremez hale geldi. Pilot, ısrarla uçmaya devam etti. Pilot, ağır hava koşulları nedeniyle 'oryantasyon kaybı' yaşadığı için coğrafi şartları dikkate alamaz hale geldi. Helikopter, dağa çarptı."

Pilot, kalkış yaptığı Kahraman-maraş-Çağlayancerit ile varacağı nokta olan Kayseri-Erkilet arasındaki güzergahın meteorolojik şartlarına ilişkin bilgileri almadı. Hava şartları kötüleşince, meteorolojik bilgileri telsizle almaya çalıştı. Ancak, telsiz çalışmayınca, Çağlayancerit ile Erkilet arasındaki meteorolojik hava şartlarını öğrenmek için Kahramanmaraş meydanını cep telefonuyla aradı. Bu da pilotun dikkatinin dağılmasına yol açtı.

ELT İÇİN YENİ TASARIM YAPILMASI TAVSİYE edildi

Raporda, enkaza geç ulaşılmasının sebebi olarak gösterilen Acil Yer Bulma Verici'sine (ELT) geniş yer verildi. Cihazın çalıştığına değinildi. ELT cihazının anteninin kırılması sebebiyle uyduya yeterli güçte sinyal gönderemediğine dikkat çekildi. Bu durumun uluslararası sivil havacılık otoritelerine bildirilmesi tavsiye edildi. Antenin çarpmadan etkilenmeyecek biçimde yeniden dizayn edilmesi ve cihazın içine yerleştirilmesi önerildi. Antenin, ELT cihazının içine alınması durumunda daha güçlü sinyal verebilecek şekilde tasarlanması tavsiye edildi.

banner53
Yorumlar (2)
osman 12 yıl önce
birakin allah askina böyle yalanlar, nasil oldugunu millet iyi biliyor, eger basbakani cezasi yüzünden uyarmasaydi simdi halen haytta olacakti. biz millet olarak sizin düzmece raporlariniza itibar etmiyoruz!!
pınar 12 yıl önce
TABİ ÖYLEDİR YEDİK BİZDE ..bi iş var ama eli olanlarında yanına kalmaz.en çokta kafama takılan şu ki rahmetlinin ölüm raporu kaburgası kırık bacağı kırık..ve kazadan az sonra tv.lerde yayınlanan valinin açıklaması muhsin yazıcıoğlu yaralı kaburgasında ve bacağında kırık var demesiydi..nerden biliyordu.. sonra neden yalanladı..bu haberi nerden aldınız dendiğinde askeri birimden dendi..o yada bu.. o artık yok..yani mecliste bir tane adam kalmadı..dahada oy kullanmam..
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?