banner39

Yazıcıoğlu'na neden ulaşılamadığı ortaya çıktı

Merhum Yazıcıoğlu'nun uçağına neden ulaşılamadığı bakanlığın hazırladığı raporda açıkça belirtildi.

Arşiv 05.10.2009, 13:53 05.10.2009, 16:03
Yazıcıoğlu'na neden ulaşılamadığı ortaya çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ulaştırma Bakanlığı kaza kırım ekibi uzmanlarının yabancı bir ekiple birlikte hazırladığı rapora göre, helikopterdeki ELT'nin (Acil Yer Bulma Vericisi) çarpmanın etkisiyle ters döndü ve bu nedenle de sinyal verilemedi.

Yeni Şafak'ın haberine göre, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazcıoğlu ile birlikte 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasının nedenini belirleyecek kaza kırım ekibinin raporu yazılma aşamasına geldi. Kaza kırım ekibinin yaptığı incelemeler sonunda, kaza yerini tam olarak bildiren Acil Yer Bulma Vericisi (ELT) cihazı ters yöne sinyal verdi. BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasından sonra en çok konuşulan konu, Acil Yer Bulma Vericisi (Emerggency Locator Transmitter) sistemi olmuştu.

SİNYAL YANLIŞ YÖNE

Ulaştırma Bakanlığı kaza kırım ekibi uzmanlarıyla birlikte, yabancı uzmanların ELT cihazı üzerinde yaptığı detaylı incelemede, çarpmanın etkisiyle helikopterde bulunan ELT cihazı ters döndü. Ters dönen cihaz, yukarı doğru göndermesi gereken sinyali, yerin dibine doğru verdi. Bu nedenle 406 MHz'lik sinyal bilgileri, ne Fransa'daki merkezden ne de Ankara Denizcilik Müsteşarlığı bünyesinde bulunan Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından alınabildi. Böylece, Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin cenazelerine 72 saat sonra ulaşılabildi.

ANTENİ KIRILINCA...

Uzmanların, yaptığı incelemeye göre, helikopterde ELT cihazı vardı ve cihaz çalışıyordu. Raporda şu tespitlerde bulunuldu: "İlk çarpmayla birlikte, helikopterin gövdesi, çarpmanın olduğu yere yakın yere düştü. Gövdeden ayrılan helikopterin kuyruk kısmı, kar üzerinde geriye doğru 10-15 metre kayarak, kara saplandı. Bu sırada ELT cihazı da ters döndü. İlk çarpmanın etkisiyle ELT cihazının anteni kırıldığı için, uyduya güçlü sinyal gönderemeyen cihaz, bir de ters dönünce, yukarı doğru vermesi gereken sinyali, yerin dibine verdi. Bu nedenle, enkaza nokta tespiti yapılamadı."

banner53
Yorumlar (1)
semi 12 yıl önce
su teknik aciklamalardan hic birsey anlamadim...anlasilacak gibi de degil zaten...acik olan olayin resmidir...mantik var kasitli ihmal var..ALlah rahmet eylesin, guzelim insan olduruldu, sehit edildi... bilmiyorum, ogrendik mi artik, su cia ve bizim derin devlet iliskisini? boylece cia nin blackwater kiralik katillerini biliyormuyuz artik? biliyormuyuz ki bunlarin ellerindeki listedeki isimleri tek tek gelip -dunyanin neresinde olursa olsun, lubnan harriri, pakistan butto, turkiye yazicioglu... fillistin shaikh yasin... daha sayalimmi? hatta kucucuk ceylan bile onlarin kurbani.. turklerle kurtleri birbirine dusurmek -simdi artik savaslari bu, muslumanlari birbirine dusurmek, kurtlerle turkleri birbirine dusurmek- boylece kan dokup, kan dokturmek... iki tasla bir kus, kurt acilimina da engel olmak... ve sonra geldikleri gibi gidip kaybolmak... ama heryerdeler, heryerde fitne yaratip -akla gelmiyecek- kan dokup, cehennem olup gidiyorlar... ben artik bu resmi goruyorum, biliyorum... herkes de bilsin... icimizdeler, heryerdeler maalesef.. bilelim ve birbirimize dusmiyelim, sira derinlerimiz onlari koruyor! gormuyormusunuz, ceylan resminde bu dediklerim ne kadar bariz? onlarla olanlar da cok bariz! ALLAH BILDIGI GIBI YAPSIN INSHAALLAH, AMIN. dua en buyuk silahimiz, onlarin hakkindan ancak dualarimiz gelecek inshaAllah...ve Allah swt nin onlara olan bu musaadesinin elbette bir hikmeti var, bizim kendimize gelmemiz icin, dua edip tewekkel edip, hukumete, muhalefete, insanlarimiza gozlerini acmalari icin inshaAllah, amin
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?