banner39

Yazıcıoğlu'nun kazasında şüpheler artıyor

BBP Ankara il başkanı 4 önemli kuşkusunu dile getiriyor; en önemlisi, kazadan önce Yazıcıoğlu'nun laptopunun çalınması.

Arşiv 02.04.2009, 07:51 02.04.2009, 11:57
Yazıcıoğlu'nun kazasında şüpheler artıyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasıyla birlikte bir çok kuşku dillendirilmeye başlandı. Enkaza 47 saat sonra ulaşılabilmesi suikast kuşkularını daha da körükledi.

BBP Ankara İl Başkanı Hasan Hüseyin Bozok ise Habertürk gazetesine yaptığı açıklamada ""Helikopterin düşmesi kaza değil suikasttir" diyerek 4 önemli kuşkusunu dile getirdi.

1-LAPTOPU ÇALINDI: Bozok: "Olaydan önce Yazıcıoğlu'nun, evinin üst katında bulunan diz üstü bilgisayarı çalındı, sonra bahçeye bırakıldı. Genel Başkanla ilgili her türlü bilgiye bu bilgisayardan ulaşıldı."

2-VALİ NASIL BİLİYOR?: "Kazadan hemen sonra Kayseri Valisi 'Kurtarma ekipleri olay yerine ulaştı. Yazıcıoğlu yaralı, şuuru açık. Hastaneye götürülüyor' dedi. Bu ifade kurtarma çalışmalarını yavaşlattı. O bilgi valiye nereden geldi?"

3-İHBAR ALMIŞTIK: "15 gün önce genel başkanımıza suikast ihbarı almıştık, ancak doğrulatamamıştık. "

4-NASIL ULAŞILAMADI: "Yüksek teknolojiye rağmen enkaz 48 saat sonra bulunabildi. Üstelik köylüler buldu. İlk gün GSM şirketinin verdiği koordinatlara rağmen enkaza ulaşılamadı. 3. gün seyyar baz istasyonu kuruldu. Bu işlem neden ilk gün yapılmadı?"

BBP'liler Yazıcıoğlu ve ailesinin iki yılda 4 kez trafik kazası geçirmelerini de şüpheli buluyor.

GÜLEN DE SUİKASTE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Fethullah Gülen de Yazıcıoğlu'nun ölümüne dair yaptığı açıklamada suikaste dikkat çekmişti. Gülen; "Başına 4-5 sürpriz trafik kazası gelmiş, onları atlatmayı başarmış. Bu defa farklı bir şekilde gitmiş. Bir yönüyle şüphelenmek , herşeyi kurcalamak gerekir" demişti.

Ergün Yılmaz (Pilot Der Başkanı) : "Fethullah Hoca'ya katılıyorum. Kazayla ilgili yapılan açıklamalar açıkçası bana ikna edici gelmedi. Kafalarda çok sayıda soru var. 20 gün önce Muhsin Yazıcıoğlu'yla 1 saat görüştüm. Seçim sonrası için Güneydoğu'ya ilişkin düşünceleri vardı. Partisini ülke sathına yaymayı düşünüyordu. Bu açıdan Fethullah Hoca'nın kaygılarına tamamen katılıyorum. Tesadüfi bir kaza da olabilir, tesadüf süsü verilmiş bir suikast de! Yazıcıoğlu helikoptere çok açık şekilde binmek istemediğini belirtiyor. Hatta ısrar karşısında 'Beni öldürmek mi istiyorsunuz?' diye soruyor."

ESAS HOLDİNG'İN SABIKA DOSYASI ÇOK KABARIK!

Muhsin Yazıcıoğlu'nun da aralarında olduğu 6 kişiye mezar olan helikopterin sahibinin ceza dosyası kabarık çıktı. Havacılık sektöründe Pegasus, İzair ve Medair markalarıyla faaliyet gösteren Esas Holding'in şirketlerine geçen yıl bakımsız uçak, uçuş güvenliğini tehlikeye atma, eksik ekipman ve evraktan rekor düzeyde para cezası verilmiş .

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte altı kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili soru işaretleri skandal boyutuna ulaştı.

Altı kişiye mezar olan Bell 206 tipi helikopterin kiralandığı Medair ile Pegasus Havayolları ve İzair'in de sahibi olan Ali Sabancı'ya ait Esas Holding'e 'güvenlik tedbirlerini' almadığı için geçen yıl Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından rekor ceza kesildiği belirlendi. Ayrıca helikopterin ait olduğu Medair'in uçuş lisansının 23 Mart'ta dolduğu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün şirkete güvenlikle ilgili eksiklikleri gidermesi için bir ay süre verdiği, Medair'in eksikliklerin bir kısmını alelacele tamamlayıp kalanları için de 'giderme' taahhüdünde bulunarak uçuş lisansını uzattığı belirtildi. Lisans uzatımından iki gün sonra gerçekleşen kaza ise büyük soru işaretleri doğurdu.

Öte yandan düşen helikopterin teknik eksiklikleri ve pilotun izlediği uçuş rotasına ilişkin belirsizlikler de şüpheleri artırıyor. Düşen helikopterlerin yerinin anında bulunmasını sağlayan ve her araçta standart olarak bulunan Acil Yer Bulma Verici Sistemi'nin (ELT), Medair'e ait helikopterde bulunmadığı ya da bozuk olduğu iddiaları kuvvetleniyor. Orta ölçekli çarpmalarda bile otomatik olarak çalışmaya başlayan ELT sisteminin tam bir çakılma yaşadığı anlaşılan Medair helikopterinde neden devreye girmediği açıklanamıyor.

PİLOT ARIZAYI BİLDİRDİ Mİ?

Düşen helikopterin pilotu Kaya İstektepe'nin kazadan iki gün önce ELT cihazının arızalı olduğu yönünde firmaya bilgi verdiği iddiaları çeşitli basın organlarında yer alırken Medair ve bağlı olduğu Esas Holding hálá suskunluğunu koruyor. Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde düşen helikopterin enkazı kazadan 47 saat sonra bulunurken, İhlas Haber Ajansı muhabiri İsmail Güneş çarpmanın ardından telefonla 112 Acil Servis hattını arayarak yaklaşık 19 dakika konuşmuş ve cesedi enkazdan 500 metre ileride soğuktan donmuş bir şekilde bulunmuştu. Helikopterdeki ELT sisteminin çalışması durumunda muhabir İsmail Güneş'in ve muhtemel diğer yaralıların sağ olarak kurtarılabileceği kaydediliyor. Bir başka şüphe de pilotaj hatası üzerine yoğunlaşıyor. Sivil Havacılık yetkilileri normal şartlarda kuleden rota alarak uçması gereken pilotun bunu yapmak yerine 'Kendi görüşümle uçacağım' diyerek büyük bir risk aldığını belirtiyor. Helikopterin çok riskli bir rotada seyrettiği ve kazanın meydana geldiği vurgulanıyor.

UÇUŞ GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATTIĞI İÇİN CEZA ALMIŞ

Helikopter kazası ile gündeme gelen Medair firmasının bağlı olduğu Esas Holding A.Ş'nin diğer şirketleri de Pegasus Havayolları ve İzair. Ali Sabancı'ya ait şirketler Türk havacılık sektöründe yaptığı promosyon ve reklamlarla hızlı bir şekilde büyürken, geçtiğimiz yıl Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından rekor para cezasına çarptırıldı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, 2008'de hava yolu şirketlerine yaklaşık 4 milyon lira ceza kestiği bu cezaların yaklaşık 3 milyon liralık kısmının da Esas Holding'e ait Pegasus ve İzair şirketlerine verildiği öğrenildi.

Kazaya uğrayan Medair'in de aynı nedenlerden dolayı uyarı cezasına çarptırıldığı kaydedildi. Sivil Havacılık'ın, Esas Holding'e ceza kesmesinde, 'uçakların bakımının zamanında yaptırılmaması', 'uçuş güvenliğinin tehlikeye atılması', 'eksik evrak ve alet bulundurma' suçlarının etkili olduğu belirtildi. Sivil Havacılık'ın ayrıca, uçakların bakımını zamanında yaptırmadığı için şirketin Teknik Müdürü Rıdvan Göktay'ın yöneticilik lisansını da iptal ettiği belirtildi.

ELT CİHAZIYLA İLGİLİ ŞÜPHELER ARTIYOR

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ile birlikte beş kişiye mezar olan helikopterin enkazının bulunmasının ardından, aracın teknik donanımıyla ilgili soru işaretleri arttı. Helikopterin kazasının ardından, helikopterin yerini bildiren ELT cihazının varlığının tartışılması üzerine, helikopterin sahibi olan Medair Firmasının yöneticisi Çağatay Özdoğru, 'Electronic Location Transmitter (ELT) adlı cihaz var. Olmaması diye bir şey mümkün değil. Yalnız bu cihaz çok şiddetli çarpmalarda devreye girer. Dolaysıyla tahminimiz çok şiddetli çarpma olmadı, o yüzden de alet devreye girmedi' dedi. Ancak, helikopterin enkazına ulaşıldığında, helikopterin dağa doğrudan çarparak, paramparça olduğu, parçaların da çarpmanın etkisiyle 130 metrelik alana yayıldığı belirlendi. Uzmanlara göre, ELT cihazı 4 şiddetinde bir çarpma ile çalışmaya başlıyor. Helikopterin ise dağa 12 şiddetinde çarptığı belirlendi.

CİHAZI KAYITLARDA VAR AMA!

Firmadan helikopter enkazının bulunmasının ardından yeni bir açıklama gelmezken, kazayı incelemek için bölgeye giden kaza kırım ekibinin incelemeleri ise devam ediyor. Helikopter paramparça olduğu için, helikopterde bulunan cihazlarla ilgili tam tespit yapılamadı. Ancak, ilk etapta yapılan incelemede ELT cihazından gelen herhangi bir sinyal saptanamadı. ELT cihazı ile ilgili kesin bilgi ise uzmanların geniş kapsamlı incelemesinin ardından ortaya çıkacak.

Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarında ise, şirket tarafından helikopterde bulunan güvenlik aletleri ile ilgili beyanda, ELT cihazının olduğu öğrenildi. Medair firması adına çalışan pilotlardan Ali Abanoğlu da, kazanın ardından hemen yaptığı açıklamada, helikopterlerde ELT cihazının olmadığını açıklamıştı. Kazayla ilgili star muhabiri Nevin Bilgin'e açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay da çarpmanın ardından helikopterden hiçbir sinyal alamadıklarını söyledi. Atalay 'Helikopterde bulunması gereken ELT sistemi çalışmamıştır. Firma ile görüşmelerde ELT sisteminin bulunduğu ifade edilmiş ama çalışmamıştır' dedi.

UÇUŞ LİSANSINDA SORUN MU VAR?

Kazayla ilgili bir başka soru işareti de helikopterin sahibi Medair'in işletme ruhsatına ilişkin. Şirketin ruhsat süresinin kazadan iki gün önce, yani 23 Mart tarihinde dolduğu, ancak şirketin eksikliklerin bir kısmını gidermesi üzerine ruhsatın tarihini 2011'e kadar uzattığı ortaya çıktı. Sivil Havacılık'tan alınan bilgilere göre Genel Müdürlük ruhsat süresi 23 Mart 2009 tarihinde dolacak olan Medair 2008 yılının Aralık ayında geniş kapsamlı bir inceleme yaptı. Yapılan incelemede, Medeair'in güvenli uçuş için gerekli olan birçok konuda eksikliği belirlendi.

Genel Müdürlük, eksikliklerin giderilmesi için firmaya 2009 yılının başında 30 günlük süre vererek, eksikliklerin giderilmemesi halinde işletme lisansının süresinin uzatılmayacağı mesajı verdi. Bunun üzerine firma, tespit edilen eksikliklerin bir kısmını tamamladı. Tamamlanmayan eksiklikler için de, en kısa sürede tamamlanacağına ilişkin taahhütte bulundu. Bu gelişme üzerine, Medair'in işletme lisansı 20 Mart 2009 tarihinden geçerli olmak üzere, 22 Mart 2011 tarihine kadar uzatıldı. Kaza yapan helikopterin de, uçuşa elverişlilik sertifikasının süresinin 16 Haziran 2009 tarihinde dolduğu bildirildi. Buna göre, kaza yapan helikopterin bu tarihten sonra, uçuşuna izin verilmemesinin söz konusu olduğu kaydedildi. Öte yandan Sivil Havacılık Müdürlüğü, helikopterin sahibi olan Medair'in tüm işlemlerini mercek altına aldı. İncelemenin ardından, firmanın hatasının tespit edilmesi halinde lisansının iptal edilmesi gündeme gelebilecek.

PİLOT KENDİ KAFASINA GÖRE UÇMUŞ

Kazayla ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın gündeme getirdiği bir başka şüphe de helikopter pilotunun disiplinsiz davranışı. Atalay, helikopterin olumsuz hava koşullarına rağmen havalandığının tespit edildiğini ifade ederek şunları söyledi: 'Tespitler yapılıyor. Sisli ve karlı bir havada helikopter olumsuz şartlarda orada yolculuk yapmış. Helikopter pilotu görerek uçuş güzergáhı yürütmek istediğini söyleyerek Kahramanmaraş'taki kuleyi devreden çıkarmış. Bu raporlarda yazıyor. O sisli havada helikopterin düştüğü yer çok büyük bir dağın en alt kısmı.'

YERİNİ NASA BİLE BULAMADI

Beşir Atalay, 6 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasının araştırılması sırasında NASA uydularından fotoğraf alındığını, ancak, sis nedeniyle fotoğraflarda netlik sağlanamadığını ifade etti. Atalay, kazanın, hem savcılık hem de Meclis'te oluşturulacak araştırma komisyonunda inceleneceğini belirtti. Kaza sırasında uluslararası imkanların araştırıldığını bildiren Atalay, helikopterin sahibi olan firmanın, hem Avrupa'da hem Kanada'da uluslararası havacılık kuruluşlarıyla ilgili ELT sisteminin çalışmadığı durumlarda başka nelerin yapılabileceği konusunda görüşmelerde bulunduğunu ve o raporlarını ilettiğini bildirdi. Atalay 'Bir de uydudan hava fotoğrafı konusunda çalışma yapılmış, ama sisli olduğu için netlikler sağlanamamıştır. Son gün hava açıldığında ancak bir anlamda biraz daha net bir görüntü sağlanmıştır ama o zaman zaten kaza mahalline ulaşılmıştı' dedi. Cep telefonundan alınan sinyaller doğrultusunda harita üzerinde belirlenen 25-30 kilometrelik koordinat içinde yapılması gerektiğini dile getiren Bakan Atalay, bulunan kaza mahalli de bu belirlenen koordinatlar içinde olduğunu söyledi.

ESAS HOLDİNG KİMİN?

Altı kişiye mezar olan helikopterin sahibi Medair firması Şevket Sabancı'nın kurduğu Esas Holding'in iştirakleri arasında yer alıyor. Esas Holding'in Yönetim Kurulu, Şevket Sabancı, Ali İsmail Sabancı, Emine Sabancı Kamışlı, Erhan Kamışlı ve Osman Ünsal'dan oluşuyor. Holding'in CEO'luğunu ise DYP eski Başkanı Tansu Çiller'in, 'beynimin yarısı' dediği Hazine eski Müsteşarı Osman Ünsal yürütüyor.  Şirketin sahibi olan Ali Sabancı aynı zamanda Doğan Holding'in patronu Aydın Doğan'ın da damadı.

ilgili haber:

Kazada cevap bekleyen sorular çoğalıyor

 

banner53
Yorumlar (2)
yücel acar 12 yıl önce
o uçakta oynanan oyunların çoğu hükümeti yıkmak için,yıpratmak için,teknolojinin en gelişmiş yöntemleri kullanılmış kardeşim zamanlamada mükemmel her şey planlı plot hiç fırtına ve tipide uçak kullandımı bölgeyi biliyormu,uçakta yerden ne kadar yüksekte olduğunu bildiren alet varmı,plot yaşlı satıldımı anlamak zaman alacak heralde
yücel acar 12 yıl önce
muhsin yazıcıoğlunun helikopterimi var kardeşim devletten paramı alıyordu doğan holdink gibi insanların haracınımı yiyordu allah bir gün hesabını soracak
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?