Yazılım kendini onaracak

Avrupa'da geliştirilen ''Shadow'' isimli sistem, bilgisayar yazılımlarının otomatik olarak onarılmasını sağlayacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Yazılım kendini onaracak

IBM yetkililerinden alınan bilgiye göre, IBM'in öncülüğünde Avrupa'daki 9 araştırma enstitüsünün ortak çabasıyla geliştirilen ve daha önce sadece akademik alanda kullanılan Shadow isimli sistem, iş dünyasının kullanımına sunulacak. Avrupa Birliğinin (AB) 6. Çerçeve Programı tarafından desteklenen sistem, yazılımların kaynak kodlarının belirli algoritmalarla kontrol edilip, hata veren bölümlerin otomatik tamir edilebilmesini mümkün kılıyor.

Bilgisayar yazılımlarının giderek daha karmaşık hale gelmesi ve aynı anda çoklu ortamlarda kullanılmasından hareketle geliştirilen Shadow, testlere karşın gözden kaçan yazılım hatalarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Eş zamanlı programlama hatalarında yüzde 20'ye yakın azalma, sistem tasarımına ise daha yüksek verimlilik, dayanıklılık ve kalite getirmesi beklenen Shadow, sistem tasarımına bazı ''çengeller'' entegre edilmesi yöntemiyle çalışıyor. Çengeller, programın çalışması sırasındaki performansı ve işlevselliği görebiliyor. Bu sayede, sistemin doğru çalışması, belirli problemlerin tanımlanması, kod veya sistem parametrelerinde değişiklikler yapılması sağlanarak performans artırılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?